Spotkanie ekumeniczne w Kodniu nad Bugiem
- 27 marca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Już po raz dwudziesty piąty w Kodniu nad Bugiem w dniach 23–25 maja br odbędą się Kodeńskie Dni Ekumeniczne organizowane przez ojców misjonarzy Oblatów. Zamieszkałe historycznie przez prawosławnych, grekokatolików, rzymskich katolików i protestantów okolice Kodnia będą przez trzy dni miejscem wspólnych modlitw, spotkań, rozważań i dyskusji na temat dialogu ekumenicznego. Organizatorem tegorocznego spotkania będą przedstawiciele ruchów ekumenicznych z Kielecczyzny. Idea spotkań kodeńskich zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa […]
Organizatorem tegorocznego spotkania będą przedstawiciele ruchów ekumenicznych z Kielecczyzny.
Idea spotkań kodeńskich zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taize. Myślą przewodnią była od początku modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój na świecie. Jako miejsce kontynuujące tradycję spotkań i duchowości Taize zaproponował wówczas ojciec Andrzej Madej OMI, pracujący w kodeńskim sanktuarium.Ekumeniczna modlitwa połączyła wówczas kilkadziesiąt osób z całej Polski. W licznej grupie z Kielc uczestniczyła głównie młodzież szkolna i studencka, która zaszczepiła ideę kodeńskich spotkań na Kielecczyźnie. Spotkania organizowano nieprzerwanie od 25 lat. Najwięcej uczestników — kilka tysięcy — odnotowywano w latach 80.
W ostatnich pięciu latach do Kodnia nad Bugiem średnio przybywało ok. 140 — 180 osób, głównie z Kielecczyzny, Warszawy, Raszyna, Lublina, Białegostoku, Poznania, Wrocławia, Łodzi i okolic Sandomierza.
Podczas ubiegłych spotkań ustalił się harmonogram trzydniowych majowych spotkań. Pierwszy dzień należy do protestantów z liturgią Słowa w kościele zamkowym pod wezwaniem Ducha Świętego. Drugi dzień to Eucharystia w bazylice kodeńskiej sprawowana zazwyczaj przez biskupa siedleckiego oraz warsztaty w małych grupach, tematycznie związane z dialogiem ekumenicznym Kościołów lub dialogiem międzywyznaniowym. W ramach spotkania odbywa się trójgłos o Eucharystii, dialog z judaizmem oraz dyskusje na temat nauczania Jana Pawła II o ekumenizmie itp. Na zakończenie odbywają się nieszpory w miejscowej cerkwi prawosławnej.
Ostatni dzień to Msza św. w parafii unickiej w pobliskich Kostomłotach nad Bugiem z liturgią św. Jana Złotoustego. Co roku wykłady i warsztaty prowadzą znani duchowni, teologowie świeccy, wykładowcy, bibliści, teoretycy ekumenizmu praktycznego, dziennikarze i intelektualiści. Stałym elementem ekumenicznych spotkań w Kodniu są także pielgrzymki do kodeńskiego sanktuarium oraz wizyty w parafiach Kościołów siostrzanych, w tym w prawosławnym monastyrze męskim w Jabłecznej. Poza modlitwą ekumeniczną jest możliwość poznania duchownych innych wyznań i uczestnictwa w ich obrzędach.
Chętni do wzięcia udziału w XXV Ogólnopolskim Jubileuszowym Spotkaniu Ekumenicznym w Kodniu nad Bugiem proszeni są o kontakt z Jackiem Dziublem (tel. kom. 0607 486 087) oraz o. Karolem Lipińskim OMI tel. (041) 17 70 21, (041) 317 82 78 oraz 0693 056 816.
Szymon Wikary