- 16 stycznia, 2015
- przeczytasz w 3 minuty
Alians Ewangeliczny, organizacja zrzeszająca większość Kościołów ewangelikalnych w Polsce przechodzi rewolucję. Znowelizowano w znaczących punktach statut, wybrano nowego przewodniczącego i przyjęto do niej Kościół Zielonoświątkowy.
Zielonoświątkowcy wracają do Aliansu Ewangelicznego
Alians Ewangeliczny, organizacja zrzeszająca większość Kościołów ewangelikalnych w Polsce przechodzi rewolucję. Znowelizowano w znaczących punktach statut, wybrano nowego przewodniczącego i przyjęto do niej Kościół Zielonoświątkowy.
15 stycznia 2015 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku wprowadzonych zmian w statucie obecnie zasiadają w nim zwierzchnicy najważniejszych kościołów ewangelikalnych w Polsce, tj. pastor Andrzej Nędzusiak, Prezbiter Naczelny Kościoła Bożego w Chrystusie; pastor Andrzej Bajeński, Prezbiter Naczelny Kościoła Chrystusowego w RP; prezbiter dr Mateusz Wichary, Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP; prezbiter Tadeusz Tołwiński, prezbiter naczelny Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan; pastor Andrzej Jeziernicki, Prezbiter Naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej; prezbiter dr Marek Kamiński, biskup Kościoła Zielonoświątkowego w RP. W spotkaniu udział wzięli również pastor Władysław Dwulat – ustępujacy Sekretarz Aliansu oraz pastor Wojciech Włoch, zwierzchnik Kościoła Bożego w Polsce.
Po przekazaniu władzy Zarządowi przez dotychczasowe Prezydium w osobach Przewodniczącego – prezb. Andrzeja Nędzusiaka i sekretarza pastora Władysława Dwulata, nowe władze podziękowały ustępującym przywódcom za dotychczasową służbę.
Pierwszą decyzją nowych władz było przyjęcie w poczet członków Aliansu Kościoła Zielonoświątkowego w RP, na wniosek uczestniczącego w spotkaniu zwierzchnika tego Kościoła, biskupa Marka Kamińskiego.
Drugą decyzja był wybór Przewodniczącego Aliansu. Został nim prezbiter dr Mateusz Wichary, Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP.
Obie decyzje zostały podjęte z radością i nadzieją. Nowo wybranego Przewodniczącego pozostali członkowie Zarządu powierzyli prowadzeniu Bożemu w błogosławiącej modlitwie.
Alians Ewangeliczny Skupia obecnie ponad 90% wiernych nurtu ewangelikalnego w Polsce, czyli około 60 tys. wiernych. W Polsce powstał w roku 2000, jest członkiem European Evangelical Alliance i World Evangelical Alliance.
Komentarz
Alians zmienił swoją formułę istnienia, teraz najwięcej w nim będą mieli do powiedzenia przywódcy największych Kościołów, które współtworzą tę organizacje. Wydaje się to racjonalne, chociaż już tworzenie zarządu Aliansu przez przywódców poszczególnych Kościołów, a nie np. osoby desygnowane przez daną wspólnotę, zapowiada raczej obserwacyjną i doradczą role zarządu, bo trudno będzie wymagać od zajętych zwierzchników jakiegoś aktywnego zaangażowania się w prace zarządu.
Wybór na przewodniczącego Aliansu pastora Wicharego, przewodniczącego KChB, zapowiada z kolei jakościową zmianę. Pastor Wichary dał się już poznać jako aktywny i pełen zapału przywódca polskich baptystów. Wydaje się więc, że po długim okresie, po prostu trwania, tej organizacji, Alians rzeczywiście zacznie odgrywać jakąkolwiek rolę.
Powrót do Aliansu Kościoła Zielonoświątkowego, najliczebniejszej wspólnoty ewangelikalnej w naszym kraju, to także dobry znak. Ewangelikalni protestanci są teraz rzeczywiście reprezentowani przez Alians. Kościół Zielonoświątkowy, współzałożyciel Aliansu wycofał się z niego w 2010 roku z powodu nieporozumień z jednym z Kościołów zrzeszonych w tej samej organizacji oraz kilku krytycznych artykułów na temat braku lustracji duchownych KZ uwikłanych we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, które zamieścił kwartalnik Cel, prowadzony przez fundację będącą członkiem Aliansu. Brak reakcji ze strony władz Aliansu na te wydarzenia spowodowały wycofanie się KZ z tej organizacji.
Teraz KZ wraca, wydaje się więc, że ktoś odrobił lekcje. Może to władze KZ zrozumiały, że emocjonalne reakcje nikomu nie służą i są po prostu niepoważne, a może też dotychczasowe władze Aliansu uznały, że bez zielonoświątkowców Alians zbyt dużo traci? Tak czy inaczej rozsądek zwyciężył i z nadzieją należy spojrzeć w przyszłość.
pastor Adam Ciućka