
- 25 listopada, 2015
- przeczytasz w 3 minuty
24 listopada Stolica Apostolska poinformowała, że nowym ordynariuszem Ordynariatu Katedry Świętego Piotra na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady został mianowany ks. Steven Lopes.
Pierwszy biskup dla byłych anglikanów
24 listopada Stolica Apostolska poinformowała, że nowym ordynariuszem Ordynariatu Katedry Świętego Piotra na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady został mianowany ks. Steven Lopes.
Jest to decyzja przełomowa, gdyż po raz pierwszy ordynariusz dla wiernych wywodzących się z tradycji anglikańskiej będzie zarazem pełnoprawnym biskupem katolickim.
Na świecie istnieją obecnie trzy tego typu ordynariaty – poza północnoamerykańskim, także Ordynariat Matki Bożej z Walsingham w Anglii i Walii (wraz z grupami w Szkocji i Europie kontynentalnej) oraz Ordynariat Matki Bożej Krzyża Południa w Australii (wraz ze wspólnotą w Japonii). Na ich czele stali do tej pory byli biskupi anglikańscy, którzy jednak ze względu na to, iż są żonaci, nie otrzymali w Kościele Katolickim święceń biskupich, a jedynie kapłańskie. Taką możliwość przewidziano w konstytucji “Anglicanorum coetibus”, zgodnie z którą ordynariusze nie będący biskupami zachowali prawo do noszenia stroju biskupiego, ale w posłudze byli ograniczeni przede wszystkim brakiem możliwości udzielania święceń. O wyświęcenie nowych kapłanów musieli się każdorazowo zwracać do biskupów diecezjalnych. Było to spore utrudnienie, gdyż liczba duchownych anglikańskich zgłaszających akces do ordynariatów utrzymuje się na wysokim poziomie (w ciągu kilku lat wyświęcono ok. 170 kapłanów, a oczekują na to liczni nowi kandydaci). Teraz ten problem, przynajmniej w Ameryce Północnej, ulegnie rozwiązaniu.
Ks. Steven Lopes pochodzi z Kalifornii i ma zaledwie 40 lat, co czyni go najmłodszym biskupem łacińskim w Stanach Zjednoczonych (i najmłodszym nominatem od blisko trzech dekad). Przez ponad dziesięć lat pracował w Kongregacji Nauki Wiary, która nadzorowała powstawanie ordynariatów.
W ostatnim czasie, ks. Lopes był filarem komisji, która pracowała nad przygotowaniem odrębnych tekstów liturgicznych dla ordynariatów. Zwieńczeniem tej pracy jest niedawno opublikowany mszał, który wprowadza anglikańską wersję rytu łacińskiego i wchodzi do użytku w ordynariatach w pierwszą niedzielę adwentu. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii, w katolickiej liturgii mszy świętej uwzględniono teksty, które wywodzą się z tradycji post-reformacyjnej (m.in. bardzo cenioną przez anglikanów “Modlitwę u stóp ołtarza”).
Biskup-elekt przyjmie sakrę 2 lutego 2016 roku w Houston. Znajduje się tam centralny kościół amerykańskiego ordynariatu, który teraz stanie się katedrą. Miejscowa parafia liczy około tysiąca wiernych i jest największa we wszystkich trzech ordynariatach. W tradycji anglikańskiej, a więc i ordynariatów, parafie są zwykle znacznie mniejsze i mają od kilkudziesięciu do ok. 200–300 wiernych, co pozwala zachować silne więzi wspólnotowe. Ordynariat Katedry Świętego Piotra – rozwijający się znacznie dynamiczniej od przewidywań – liczy obecnie 42 parafie i wspólnoty na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Zarówno promulgacja odrębnego mszału jak i ustanowienie przez papieża Franciszka pierwszego biskupa to ważny znak i potwierdzenie trwałej pozycji i roli Ordynariatów w krajobrazie eklezjalnym Kościoła rzymskokatolickiego.