- 22 stycznia, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Na życzenie papieża zadekretowane przez prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Wielki Czwartek kapłani będą mogli obmywać nogi również wiernym płci żeńskiej, a nie tylko męskiej. Jest to niewątpliwie nowinka w obowiązujących przepisac...
Zmiany w tradycji i powroty do tradycji
Na życzenie papieża zadekretowane przez prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Wielki Czwartek kapłani będą mogli obmywać nogi również wiernym płci żeńskiej, a nie tylko męskiej. Jest to niewątpliwie nowinka w obowiązujących przepisach liturgicznych.
Jako taka nie spotkała się z entuzjastyczną reakcją lubiących niezmienne tradycje wiernych acz niewątpliwie z mniejszym oburzeniem niż dopuszczenie dziewcząt do ministrantury.
W zasadzie bez większego echa wśród ogółu katolików przeszła z kolei zmiana będąca w rzeczywistości powrotem do tradycji Kościołów wschodnich, jaką jest obowiązująca od 4 stycznia br. praktyka dołączenia do sakramentu chrztu i bierzmowania udzielanego dzieciom w Kościele greckokatolickim również Komunii Świętej. Decyzję w tej sprawie podjął Synod Biskupów, a zadekretował arcybiskup Światosław Szewczuk. Zmiana będąca — zaznaczmy ponownie — nie nowinką, lecz powrotem do tradycji Kościołów wschodnich oznacza, że ochrzczone w Kościele greckokatolickim dzieci otrzymają pierwszą Komunię podczas chrztu i będą mogły do niej przystępować bez konieczności spowiedzi do osiągnięcia wieku rozeznania, co jest dobre, a co złe. Ten wiek zazwyczaj pokrywa się z wiekiem przystępowania do I Komunii małych rzymskich katolików, która jest poprzedzona w tym wypadku spowiedzią.
Wracając do nowinki liturgicznej na Wielki Czwartek warto wspomnieć, że papież Franciszek stosował ją w praktyce co najmniej dwukrotnie tzn. umywał stopy również kobietom. Teraz wszyscy kapłani będą mogli — w zgodzie z Mszałem Rzymskim — również do obrzędu umycia nóg wybierać kandydatów spośród kobiet.