Żonaci księża służą w Kościele
- 9 września, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Przypadek byłego księdza anglikańskiego, Evansa Davida Gliwitzkiego, żonatego i posiadającego dwójkę dzieci, który niedawno został wyświęcony na księdza rzymskokatolickiego, nie jest wcaleodosobniony w Hiszpanii. Około 6 tysięcy księży hiszpańskich jest żonatych (18% całego kleru), a mimo to wielu z nich dalej sprawuje czynności liturgiczne w tzw. wspólnotach podstawowych. Niektórzy z nich wypełniają dalej obowiązki kapłańskie w katolickich parafiach i to za zgodą miejscowych hierarchów.Liczby te zostały przedstawione w książce „Los […]
Przypadek byłego księdza anglikańskiego, Evansa Davida Gliwitzkiego, żonatego i posiadającego dwójkę dzieci, który niedawno został wyświęcony na księdza rzymskokatolickiego, nie jest wcaleodosobniony w Hiszpanii. Około 6 tysięcy księży hiszpańskich jest żonatych (18% całego kleru), a mimo to wielu z nich dalej sprawuje czynności liturgiczne w tzw. wspólnotach podstawowych. Niektórzy z nich wypełniają dalej obowiązki kapłańskie w katolickich parafiach i to za zgodą miejscowych hierarchów.
Liczby te zostały przedstawione w książce „Los curas obreros en España” („Księża robotnicy w Hiszpanii”) autorstwa Julio Pereza Pinillosa i mówią o rzeczywistości, o której zazwyczaj w Kosciele głośno się nie mówi.
W całym świecie żyje dzisiaj około 100 tysięcy żonatych księży, co przypomina o fakcie, że od samego początku wprowadzenia obowiązkowego celibatu istnieje problem z jego zachowaniem przez rzymskokatolickich księży. Sam Evans David Gliwitzki stwierdził, że oczekuje, iż Kościół znajdzie jakiś sposób, aby na powrót przyjąć w swoje szeregi czynnych kapłanów tych księży, którzy się ożenili i założyli rodziny. Z drugiej jednak strony uważa, że jeszcze minie bardzo wiele lat, aż Watykan będzie miał odwagę na podjęcie nowych decyzji w sprawie celibatu. Przyznał również, że żonaci księża, tacy jak on, musząciężko pracować, aby udowodnić, że nadają się do kapłaństwa, ponieważ są szczególnie obserwowani przez część wiernych i innych księży.
Julio Perez Pinillos jest żonatym księdzem. Jego żona jest zaangażowana w międzynarodowym ruchu „My Jesteśmy Kościołem”. Broni on opcjonalnego celibatu, jest ojcem dwóch córek, sam był „księdzem robotnikiem” (pracującym w jakimś zawodzie, mającym rodzinę i sprawującym zarazem sakramenty)i już przewodniczył Międzynarodowej Federacji Katolickich Żonatych Księży. Był nauczycielem w szkole w Vallecas i księdzem w różnych parafiach. W swojej książce tłumaczy, żezdaniem dużej grupy postępowych teologów i dla podstawowych ruchów chrześcijańskich obowiązkowy celibat nie posiada umocowania w Biblii, ani w Tradycji, ani też w teologii. Według niego, obowiązkowy celibat wcale nie zwiększa dojrzałości duchowo-uczuciowej i nie przyczynią się do lepszej posługi kapłanów w chrześcijańskich wspólnotach.
Domaganie się przywrócenia opcjonalnego celibatu, jak to zachowały prawosławne, katolickie unickie i inne starożytne wschodnie Kościoły, jest od wieków czymś normalnym wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego. Problemy z zachowaniem celibatu mają bowiem nie tylko księża, ale również i biskupi, z których niektórzy nawet zrezygnowali ze swoich funkcji, aby móc oficjalnie zawrzeć właśnie związek małżeński i założyć rodzinę.
Stowarzyszenie Żonatych Księży i Ich Rodzin
::Ekumenizm.pl: Walka o żonatych księży trwa
::Ekumenizm.pl: Żonaty ksiądz w Kościele rzymskokatolickim
::Ekumenizm.pl: Księża proszą o zniesienie celibatu
::Ekumenizm.pl: Przyszły papież pozwoli wyświęcać żonatych mężczyzn?