
- 15 stycznia, 2016
- przeczytasz w 4 minuty
Spotkanie 38 prymasów Wspólnoty Anglikańskiej zakończyło się ograniczeniem praw Kościoła Episkopalnego USA, wynikających z członkostwa we Wspólnocie Anglikańskiej. Sankcje potrwają co najmniej trzy lata.
Prymasi ukarali Kościół Episkopalny USA
Spotkanie 38 prymasów Wspólnoty Anglikańskiej zakończyło się ograniczeniem praw Kościoła Episkopalnego USA, wynikających z członkostwa we Wspólnocie Anglikańskiej. Sankcje potrwają co najmniej trzy lata.
Kilka prognoz formułowanych przed spotkaniem sprawdziło się (link). Nie obyło się bez demonstracyjnego wyjścia jednego z hierarchów — prymasa Ugandy Stanley’a Ntagali, który oburzył się na odmowę Kościoła Episkopalnego USA i Anglikańskiego Kościoła Kanady, aby dobrowolnie wycofać się ze Wspólnoty za wprowadzenie zmian do „tradycyjnego nauczania o małżeństwie.” Chodzi o konsekrowanie w 2003 roku biskupa Gene’a Robinsona, otwarcie żyjącego w związku homoseksualnym, oraz wprowadzenie małżeństw homoseksualnych w Kościele.
Spotkanie prymasów pod przewodnictwem Arcybiskupa Canterbury rozpoczęło się od wspólnej liturgii i postu. Przeplatane było wspólnymi nabożeństwami, także o charakterze ekumenicznym, m.in. z udziałem Jean Vaniera, organizatora Wspólnoty Arche. W nabożeństwie inaugurującym spotkanie prymasów uczestniczyli przedstawiciele rzymskokatolickiego episkopatu z kardynałem Vincentem Nicholsem na czele oraz reprezentanci Kościoła metodystycznego, reformowanego, prawosławnego i luterańskiego.
Większość prymasów przegłosowała rezolucję, sankcjonującą częściowe wyłączenie Kościoła Episkopalnego USA z decyzyjnych gremiów Wspólnoty Anglikańskiej:
- przedstawiciele ECUSA nie będą mogli zasiadać w Anglikańskiej Radzie Konsultatywnej, ani tez reprezentować Wspólnoty Anglikańskiej w międzynarodowym dialogu ekumenicznym.
- episkopalianie nie będą mogli również wpływać na wewnętrzne decyzje Wspólnoty. Decyzja prymasów nie oznacza wyłączenia ECUSA ze Wspólnoty Anglikańskiej — episkopalianie nadal będą uczestniczyć w wewnętrznych spotkaniach, konsultacjach i konferencjach, ale nie będą mieli prawa głosu.
Wcześniej procedowano nad wnioskiem, przewidującym całkowite wykluczenie ECUSA ze Wspólnoty Anglikańskiej, ale rezolucja przepadła (15 prymasów było „za”, 20 „przeciw”).
Prymasi o homoseksualizmie i demonstracje
Prymasi zwrócili się ponadto do Arcybiskupa Canterbury o powołanie grupy zadaniowej (Task Group), mającej ”podtrzymać rozmowy między nami z intencją przywrócenia relacji, odbudowania wzajemnego zaufania, uzdrowienia dziedzictwa winy i rozpoznania doniosłości tego, co wspólne, i zbadania głębi naszych różnic, uważając zarazem, aby między nami panowała miłość i łaska Jezusa Chrystusa.”
Jednocześnie prymasi potępili homofobię i przemoc stosowaną wobec osób homoseksualnych, zapewniając, że wszystkim bez wyjątku należy się opieka duszpasterska i szacunek. Sprzeciwili się równocześnie podejmowaniu prawnych działań przeciwko osobom LGBT i wyrazili żal za działania skierowane przeciwko homoseksualistom. Przed katedrą w Canterbury demonstrowali aktywiści afrykańskich organizacji homoseksualnych, protestując przeciwko dyskryminacji i prześladowaniu osób LGBT w niektórych krajach i braku reakcji lokalnych Kościołów anglikańskich.
Reakcje
Prymasi stwierdzili, że wniosek o przyjęcie do Wspólnoty Anglikańskiej złożony przez Anglikański Kościół Ameryki Północnej (ACNA) musi być rozpatrzony przez Anglikańską Radę Wykonawczą, w której obecnie ECUSA nie będzie miał już prawa głosu. Zaskakujące było to, że w całym spotkaniu na pełnych prawach (wbrew wcześniejszym ustaleniom) uczestniczył abp Foley Beach. Otrzymał nawet kartkę do głosowania i mógł wziąć udział w głosowaniu nad losem ECUSA, z którego w 2009 r. wyłonił się jego Kościół, jednak abp Beach zrezygnował z oddania głosu. Beach powiedział w rozmowie z Church Times, że wymownym symbolem, który mógłby pomóc w drodze do pojednania byłoby odwołanie przez ECUSA wszystkich pozwów, jakie zostały skierowane do amerykańskich sądów przeciwko parafiom, które postanowiły się odłączyć ze struktur ECUSA i zabrać ze sobą nieruchomości.
To był rozczarowujący czas dla wielu. Jesteśmy Kościołem episkopalnym i jesteśmy częścią Ruchu Jezusa, idziemy naprzód i działamy dalej. Być może naszym powołaniem jest pomagać Wspólnocie i pomagać innym, w wzrastaniu w kierunku, w którym uświadomimy sobie i życ będziemy mogli miłością, którą Bóg żywi do nas wszystkich — powiedział w specjalnym oświadczeniu nagranym w Canterbury prymas Kościoła Episkopalnego Michaela Curry’ego.
Oświadczenie prymasa Curry’ego można obejrzeć tutaj.
Z kolei abp Canterbury Justin Welby powiedział podczas konferencji prasowej 15 stycznia, że decyzje prymasów nie są „sankcjami”, a „konsekwencjami jednostronnie podejmowanych decyzji” bez konsultowania ich z pozostałą częścią Wspólnoty.
Po zakończeniu spotkania w Canterbury część konserwatywnych prymasów wyraziła wątpliwości, czy podjęte działania doprowadzą do zmian. Z kolei część biskupów ECUSA opublikowała oświadczenia, w których wyraziła głębokie rozczarowanie decyzją prymasów.
Inne decyzje
W oświadczeniu prymasi podjęli również tematy społeczne związane z zakończonym w Paryżu Szczytem Klimatycznym oraz wyzwaniom, jakie trapią dzisiejszy świat, w tym zagrożeniom, z którymi zmagają się szczególnie rosnące w siłę Kościoły afrykańskie.
Arcybiskup Canterbury zaproponował, aby kolejna Konferencja Lambeth odbyła się w 2020 roku. Zwyczajowo Konferencja Lambeth, gromadząca biskupów Wspólnoty Anglikańskiej, odbywa się co 10 lat. Ostatnia odbyła się w 2008 r.
Kolejne spotkania prymasów mają się odbyć w 2017 i 2019 roku.