- 17 marca, 2017
- przeczytasz w 2 minuty
Rada Starszych Zboru Stołecznego Kościoła Zielonoświątkowego wydała 11 marca 2017 r. oświadczenie w związku z artykułem „Pod nadzorem bezpieki”, a dotyczącym m.in. działalności pastora Edwarda Czajko. Był on traktowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństw...
Warszawski zbór odnosi się do naszej publikacji
Rada Starszych Zboru Stołecznego Kościoła Zielonoświątkowego wydała 11 marca 2017 r. oświadczenie w związku z artykułem „Pod nadzorem bezpieki”, a dotyczącym m.in. działalności pastora Edwarda Czajko. Był on traktowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa jako jej tajny współpracownik o pseudonimie „Stanisław”.
Rada tłumaczy: „Pastor Senior — pełniąc oficjalne funkcje w Zjednoczonym Kościele Ewangelicznym w okresie PRL — rozmawiał z różnymi przedstawicielami władz, w tym także z funkcjonariuszami SB.” Zapewnia, że nie czynił tego z własnej inicjatywy, ale była to w przekonaniu pastora „bolesna konieczność tamtych czasów z jaką musieli zmierzyć się ludzie zajmujący oficjalne stanowiska w kościołach.” Jednocześnie przyznaje, że „z dzisiejszej perspektywy prowadzenie tego rodzaju rozmów przez oficjalnych przywódców Kościoła Pastor Senior ocenia krytycznie.”
Rada przypomina i przekonuje, że pastor Czajko w „całym środowisku kościelnym jest on osobą darzoną wielkim szacunkiem, a dojrzałe dzisiaj owoce m.in. jego pracy — Kościół Zielonoświątkowy i Zbór Stołeczny — są najlepszym dowodem, jak bardzo był oddany Bogu i ludziom.”
Dalej starsi oświadczają, że artykuł „Kościół pod nadzorem bezpieki” zawiera tylko „wycinek materiału historycznego — zawartość esbeckich archiwów”, które przedstawiają „jak poszczególne zdarzenia postrzegali esbecy. W archiwach nie ma natomiast osobistych relacji Pastora Seniora. Są jedynie interpretacje jego wypowiedzi dokonane przez funkcjonariuszy bezpieki.”
W tekście oświadczenia postawiono retoryczne pytania, które miały na celu zakwestionować wiarygodność i rzetelność funkcjonariuszy SB i dokumentów wytworzonych przez policje polityczną PRL.
Rada Starszych przypomina zasługi swojego emerytowanego pastora, a także zachęca Naczelną Radę Kościoła Zielonoświątkowego do „zintensyfikowania wysiłków na rzecz rzetelnego zbadania historii ruchów ewangelicznych w Polsce, zwłaszcza w czasach PRL, gdy były one skupione w ramach ZKE.”
Rada zauważa również, że „SB wyrządziła wiele krzywd Kościołowi i ludziom wierzącym”, a „działania esbeków były planowane w oparciu o informacje uzyskane ze środowisk kościelnych.” Jednocześnie jednak starsi warszawskiego zboru rozumieją” w jak trudnych okolicznościach zewnętrznych przywódcy Kościoła czasów PRL, w tym również pastor Edward Czajko, musieli podejmować swoje decyzje”.
Oświadczenia opublikowano na stronie internetowej Zboru Stołecznego Kościoła Zielonoświątkowego.
Pastor Edward Czajko został zarejestrowany jako TW „Stanisław” 26.04.1977 r., a wyrejestrowano go z czynnej sieci agenturalnej dopiero 22.01.1990 r. Jak wynika z dokumentów SB dotyczących inwigilacji Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, TW „Stanisław”, był jednym z głównych źródeł poprzez, które SB rozpracowywała ten Kościół w latach osiemdziesiątych.
» Ekumenizm.pl: Pod nadzorem bezpieki