Zielonoświątkowcy poza ewangelikalną rodziną
- 21 września, 2010
- przeczytasz w 2 minuty
W dniach 16–18 września 2010 r.w Warszawskim Seminarium Teologicznym odbyła się sesja Synodu Kościoła Zielonoświątkowego połączona z doroczną konferencją duchownych. Największą kontrowersją podczas sesji Synodu miała być kwestia ordynacji kobiet. Stało się jednak inaczej. Synod wysłuchał przewodniczącego Komisji Praw Kościelnych, który relacjonował jej stanowiska w spornych kwestiach zgłoszonych do komisji w okresie między sesjami Synodu. Następnie zwierzchnik Koscioła,bp Marek Kamiński, zaprezentował […]
W dniach 16–18 września 2010 r.w Warszawskim Seminarium Teologicznym odbyła się sesja Synodu Kościoła Zielonoświątkowego połączona z doroczną konferencją duchownych. Największą kontrowersją podczas sesji Synodu miała być kwestia ordynacji kobiet. Stało się jednak inaczej.
Synod wysłuchał przewodniczącego Komisji Praw Kościelnych, który relacjonował jej stanowiska w spornych kwestiach zgłoszonych do komisji w okresie między sesjami Synodu. Następnie zwierzchnik Koscioła,bp Marek Kamiński, zaprezentował Synodowi plan rozwoju Kościoła na najbliższe lata, jednocześnie wycofując się z pomysłu ordynacji kobiet, który wzbudzał największe emocje. Według zapewnień biskupa, „nie będzie propozycji zmian dotyczących ordynacji kobiet”. Po prezentacji odbyła się dyskusja nad propozycjami.
Już po zakończeniu sesji Synodu, a podczas konferencji duchownych, biskup poinformował zebranych delegatów o decyzji Naczelnej Rady Kościoła o wystąpieniu Kościoła z Aliansu Ewangelicznego.
Według relacji biskupa, NRK wycofała KZ z Aliansu z powodu nieporozumień z jednym z Kościołów zrzeszonych w tej samej organizacji oraz krytycznych tekstów na temat braku lustracji w KZ w kwartalniku Cel, którego wydawcą jest fundacja będąca członkiem Aliansu. Brak reakcji ze strony Aliansu na te wydarzenia spowodowały wycofanie się KZ z tej organizacji.
Alians Ewangeliczny jest organizacją zrzeszającą Kościoły i stowarzyszenia o charakterze ewangelikalnym. Polski Alians jest częścią Europejskiego i Światowego Aliansu Ewangelicznego, skupiającego zdecydowaną większość środowisk ewangelikalnych na świecie
Kilka zborów Kościoła Zielonoświątkowego, rozważa możliwość przystąpienia do Aliansu, który pozwala na udział wswoich pracach nie tylko całym denominacjom, ale także poszczególnymzborom czy innym jednostkom organizacyjnym.