“Ciechanovia Cantans” po raz piąty
- 4 czerwca, 2008
- przeczytasz w 3 minuty
Międzynarodowe Spotkania Chóralne „Ciechanovia Cantans” to już nie tylko ważne wydarzenie o charakterze muzycznym. To integracja europejska w lokalnym wydaniu oraz miejsce dialogu różnorodnych kultur. Część koncertów odbywa się w ciechanowskich kościołach, a ich konferansjerem jest ks. dr Krzysztof Stępniak – dyrektor Katolickiego Radia Ciechanów.Po raz pierwszy Spotkania zostały zorganizowane w Ciechanowie w 2004 roku. Od tego czasu impreza znacznie się rozrosła. W drugiej edycji obok ciechanowskich chórów „Sine Nomine” […]
Po raz pierwszy Spotkania zostały zorganizowane w Ciechanowie w 2004 roku. Od tego czasu impreza znacznie się rozrosła. W drugiej edycji obok ciechanowskich chórów „Sine Nomine” oraz akademickiego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, wystąpił chór z partnerskiego miasta Chmielnicki. W 2006 roku na „Ciechanovia Cantans” przybyły chóry ze wszystkich czterech miast partnerskich oraz chóry z włoskiego Bolzano i Lwowa. Koncerty odbywały się w ciechanowskich kościołach, a finał na dziedzińcu zamku. Rok później pojawiły się też chóry z Norwegii i Litwy.
W tym roku wystąpiły chóry ze Słowacji i Litwy, Chór Żydowski „Clil” z Łodzi oraz ciechanowskie chóry: Sine Nomine, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, parafialne (z parafii: św. Józefa, św. Piotra, św. Franciszka) oraz zespoły: Muzyki Dawnej „Horrendus” z Gimnazjum nr 3 i „Whay Ducky?”. – Tegoroczna edycja otrzymała m.in. patronat Komisji Europejskiej w ramach „Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego” – podkreślał międzynarodowy wymiar przedsięwzięcia prezydent Waldemar Wardziński.
- Impreza z roku na rok się rozrasta. Rozwijają się nie tylko kontakty między instytucjami, ale przede wszystkim interpersonalne. Ważna jest też cykliczność Spotkań. Z roku na rok cieszą sie one wśród ciechanowian coraz większą popularnością – mówi Bożena Żywiecka, kierownik Wydziału Współpracy Zagranicznej i Kultury Urzędu Miasta.
Koncerty odbywały się przez trzy dni w ciechanowskich kościołach parafii św. Piotra i św. Józefa, zaś koncert finałowy w Centrum Kultury i Sztuki. Dyrektor Stanisław Kęsik powiedział nam, że cieszy się, iż kierowana przez niego jednostka gościła to ważne wydarzenie muzyczne. Podkreślał też olbrzymią rolę społeczników z Ciechanowskiego Forum Muzycznego „Sine Nomine” w organizacji imprezy.
W trakcie finałowego koncertu największy aplauz wzbudził występ Chóru Żydowskiego „Clil” z Łodzi. Różnorodny repertuar i jego żywiołowe wykonanie wyraźnie spodobały się publiczności. „Shalom alehem” zabrzmiało szczególnie nostalgicznie w mieście, w którym przed II Wojną Światową w tak wielu domach w piątkowe wieczory zapalano szabasowe świece.
Miłym akcentem był tradycyjny już wspólny występ wszystkich chórów na zakończenie koncertu finałowego. Tym razem finałowy utwór zaśpiewał wraz uczestnikami Spotkań prowadzący wszystkie koncerty ks. dr Krzysztof Stępniak. – Po raz kolejny pokazał swe wszechstronne uzdolnienia. Sprawdził się świetnie nie tylko jako konferansjer, ale też jako solista – powiedziała nam jedna ze słuchaczek finałowego koncertu.
Organizatorami Międzynarodowych Spotkań Chóralnych „Ciechanowia Cantans” są: Urząd Miasta, Stowarzyszenie Ciechanowskie Forum Muzyczne „Sine Nomine” oraz Centrum Kultury i Sztuki.
Foto: Chór Żydowski „Clil” z Łodzi koncertuje w trakcie „Ciechanovia Cantans”
Autor zdjęcia: Urząd Miasta Ciechanów