Czy istnieje życie na innych planetach?
- 14 maja, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Dyrektor obserwatorium astronomicznego Watykanu, znanego jako “Specola Vaticana”, argentyński jezuita, ks. Jose Gabriel Funes, powiedział dziennikowi “L´Osservatore Romano”, że Bóg mógł stworzyć istoty inteligentne na także na innych planetach niż Ziemia. — Tak jak istnieją różne stworzenia na Ziemi, mogłyby również istnieć inne istoty inteligentne, stworzone przez Boga — uważa jezuita.Według Funesa istnienie życia na odległych planetach wcale nie podważa chrześcijańskiej wiary, ponieważ „nie możemy ograniczać […]
Według Funesa istnienie życia na odległych planetach wcale nie podważa chrześcijańskiej wiary, ponieważ „nie możemy ograniczać stwórczej wolności Boga”. Ksiądz Funes zacytował świętego Franciszka, twierdząc, że prawdopodobni mieszkańcy innych planet powinni być uznawani za naszych braci, będąc również częścią stworzenia.
Chociaż nie ma dotąd dowodów na istnienie życia na innych planetach, to jednak mogą tam istnieć istoty podobne do nas, a nawet lepiej od nas rozwinięte. „Jest możliwe, że istnieją. Wszechświat jest utworzony przez 100 miliardów galaktyk, każda złożona ze 100 miliardów gwiazd, wiele z nich lub prawie wszystkie mogłyby mieć planety”, oświadczył watykański astronom. „Jak możemy wykluczyć, że życie mogło rozwinąć się również w innym miejscu?”, dodał. „Istnieje gałąź astronomii, astrobiologia, która studiuje właśnie ten aspekt i w ostatnich latach czyni duże postępy”, powiedział ks. Funes. Dla niego badanie wszechświata nie tyle, że nie odsuwa nikogo od Boga, ale wprost przeciwnie, przybliża do Boga, otwierając serce i umysł, oraz pomagając ustawić życie osób we „właściwej perspektywie”.
Ks. Funes uważa, że również takie teorie jak Big Bang czy ewolucjonizm Darwina wcale nie wchodzą w zderzenie z nauką Kościoła. Tłumaczy, że jako astronom wierzy, iż to Bóg jest stwórcą wszechświata i my wcale nie jesteśmy produktem przypadku, ale dziećmi dobrego Ojca. „Obserwując gwiazdy, wyraźnie wyłania się proces ewolucyjny, co jest faktem naukowym, ale nie widzę w tym żadnej sprzeczności z wiarą w Boga”, uważa argentyński jezuita.
Ks. Funes, który stoi na czele „Specola Vaticana” od 2006 roku, przypomniał również, że watykańscy astronomowie dokonali już wiele ważnych odkryć i współpracują z NASA poprzez kościelny ośrodek astronomiczny w Tucson, USA. Obserwatorium watykańskie znajduje się w Castelgandolfo, w pobliżu Rzymu, gdzie od 1935 roku znajduje się letni pałac papieża.
Papieże zaczęli interesować się astronomią począwszy od Grzegorza XIII, który dokonał reformy kalendarza w 1582 roku (reforma gregoriańska).