Ewangelik a Komunia Święta
- 22 stycznia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Dzień dobry. Jestem luteraninem, wkrótce planuję ślub w Kościele rzymskokatolickim ze swoją wybranką. Rodzice mej narzeczonej są bardzo zaskoczeni i ogromnie zasmuceni faktem, iż nie mogę przystąpić razem z nią do sakramentu Komuniii Świętej pomimo tego, że jestem chrześcijaninem. Chociaż sam o tym fakcie wiem już od pewnego czasu chciałbym w jakiś sposób sprawić zadość pragnieniu jej rodziców. Stąd też moje pytanie… Czy istnieje możiliwość udzielenia Komunii Świętej ewangelikowi […]
Dzień dobry. Jestem luteraninem, wkrótce planuję ślub w Kościele rzymskokatolickim ze swoją wybranką. Rodzice mej narzeczonej są bardzo zaskoczeni i ogromnie zasmuceni faktem, iż nie mogę przystąpić razem z nią do sakramentu Komuniii Świętej pomimo tego, że jestem chrześcijaninem. Chociaż sam o tym fakcie wiem już od pewnego czasu chciałbym w jakiś sposób sprawić zadość pragnieniu jej rodziców. Stąd też moje pytanie… Czy istnieje możiliwość udzielenia Komunii Świętej ewangelikowi w drodze wyjątku — jakaś forma dyspensy udzielanej przez biskupa diecezjalnego czy też jedyna możliwość to konwersja do Kościoła rzymskokatolickiego? Jeżeli pozostaje tylko konwersja to jaka jest procedura? Z poważaniem. Adam
Nie ma jeszcze oficjalnych regulacji o dopuszczeniu współmałżonka wyznania innego niż rzymskokatolickie do Komunii św. w tymże Kościele. Istnieją jedynie bardzo ogólne stwierdzenia, dopuszczające udział niekatolików w Eucharystii w Kościele Rzymskim, gdy istnieje uzasadniona, duszpasterska troska, a strona niekatolicka podziela katolicką wiarę eucharystyczną. Kazus ten interpretowany jest na różne sposoby.
Niektóre konferencje biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Europie i poza nią odnalazły pewne rozwiązania. W Polsce dyskusje na ten temat się toczą. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawa ta musi być odgórnie wyjaśniona przez Kongregację Nauki Wiary.
Jest Pan wyznania ewangelicko-augsburskiego. Określa się Pan luteraninem, a to pociąga za sobą konsekwencje odpowiedzialności za święty Kościół i jego jedność. Dla ewangelika właściwym miejscem do zawarcia związku małżeńskiego jest zawsze Kościół Ewangelicko-Augsburski. Eucharystia w Kościele Ewangelickim ma również wymiar wspólnotowy. Jest ona nie tylko błogosławieństwem związanym z odpuszczeniem grzechów, ale również uczestnictwem w społeczności Kościoła tego pielgrzymującego i uwiebionego. Kościół ewangelicki zapraszając do Komunii św. wszystkich ochrzczonych (bez względu na wyznanie) kładzie nacisk na osobistą odpowiedzialność wiernych, zarówno tych, którzy do Kościoła przynależą i tych, którzy korzystają z jego gościny.
Oczywiście istnieje możliwość ekumenicznego uregulowania tej kwestii, ale związek wyznaniowo mieszany nie powinien stać się przyczynkiem do porzucenia własnego Kościoła. Jedynym uzasadnionym powodem dla konwersji są kwestie dogmatyczne, a nie okołomałżeńskie. Decyzja o odejściu od wspólnoty wiary z przyczyn małżeńskich jest zaprzeczeniem idei ekumenizmu, opierającej się na pojednanej różnorodności.
Najlepiej będzie jeśli zgłosi się Pan z narzeczoną do duszpasterza rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, którzy pomogą na spokojnie wyjaśnić kwestie kanoniczne i teologiczne.
Z poważaniem
Dariusz Bruncz
:: Ekumenizm.pl: Ponowny ślub i zmiana wyznania