Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi
- 4 września, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
3. września w cerkwi katedralnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi odbył się koncert muzyki prawosławnej w wykonaniu Metropolitalnego Chóru Warszawskiego pod dyr. S. Bowtruczuka. Koncert został zorganizowany w ramach kolejnej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Występ prawosławnego chóru zgromadził blisko tysiąc osób. Organizatorzy nie byli przygotowani na taką liczbę widzów przez co część osób nie zdołała wejść do kodremontowanej atedry. Chór powstał wraz z utworzeniem parafii prawosławnej na warszawskiej Pradze […]
3. września w cerkwi katedralnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi odbył się koncert muzyki prawosławnej w wykonaniu Metropolitalnego Chóru Warszawskiego pod dyr. S. Bowtruczuka. Koncert został zorganizowany w ramach kolejnej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.
Występ prawosławnego chóru zgromadził blisko tysiąc osób. Organizatorzy nie byli przygotowani na taką liczbę widzów przez co część osób nie zdołała wejść do kodremontowanej atedry.
Chór powstał wraz z utworzeniem parafii prawosławnej na warszawskiej Pradze w końcu lat sześćdziesiątych XIX wieku. Obecnie tworzą go wierni cerkwi prawosławnej oraz sympatycy i miłośnicy śpiewów cerkiewnych różnych wyznań: katolicy, ewangelicy, amatorzy i profesjonaliści związani z Teatrem Wielkim, Filharmonią i Akademią Muzyczną w Warszawie. Chór uczestniczy we wszystkich nabożeństwach obywających się w warszawskiej katedrze metropolitalnej oraz różnych uroczystościach cerkiewnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, II miejsce i nagrodę specjalną jury na Łódzkim festiwalu Chóralnym, Grand Prix na XI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.
Idea Festiwalu Dialogu Czterech Kultur zrodziła się na wspomnienie dialogu, który w Łodzi toczył się nieprzerwanie przez wiele kolejnych dziesięcioleci. Ludzie czerpiący z czterech jakże odmiennych kultur, połączeni w tym dialogu budowali wspólnie fabryki, świątynie, kina, teatry i stadiony. Wspólnym wysiłkiem stworzyli największy pomnik porozumienia — Łódź, dynamicznie rozwijającą się i stwarzającą dla nich nadzieję na przyszłość. Dramatyczna historia minionego stulecia dialog przerwała. Holocaust Żydów, exodus Niemców i zupełna zmiana warunków historycznych wywarły na Łodzi ogromne piętno. Idea Festiwalu nawiązuje do pięknej tradycji Łodzi wspólnej wielu narodom. Zmierza do odnowienia dialogu i zainspirowania dzieła kreacji.
W ramach największego w Polsce interdyscyplinarnego projektu kulturalnego, Festiwal bierze udział w gorącym dialogu. Dialogu, który sprawi, że będziemy świadkami intensywnego przenikania się czterech kultur: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej. Nie przypadkowo Łódź będzie sceną próby głosów wyrosłych z różnych tradycji, bo od swego początku była tym magicznym miejscem, gdzie obok siebie żyły cztery różne nacje.
Więcej: www.4kultury.pl
Foto: Dawid Chruśliński