Holokaust wciąż szokuje
- 14 grudnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
4 grudnia odbyło się w Paryżu III Europejskie Spotkanie Żydów i katolików. W jego trakcie ks. Patrick Desbois, odpowiedzialny we francuskim episkopacie za dialog z judaizmem, ujawnił wyniki najnowszych badań nad liczbą Żydów, zamordowanych przez hitlerowców na Ukrainie podczas II wojny światowej. Te ustalenia bardzo poruszyły Benedykta XVI, który dał wyraz swym odczuciom w liście skierowanym do emerytowanego arcybiskupa Paryża, kardynała Jean Marie Lustigera. To właśnie on, jeszcze przed spotkaniem w Paryżu, […]
4 grudnia odbyło się w Paryżu III Europejskie Spotkanie Żydów i katolików. W jego trakcie ks. Patrick Desbois, odpowiedzialny we francuskim episkopacie za dialog z judaizmem, ujawnił wyniki najnowszych badań nad liczbą Żydów, zamordowanych przez hitlerowców na Ukrainie podczas II wojny światowej. Te ustalenia bardzo poruszyły Benedykta XVI, który dał wyraz swym odczuciom w liście skierowanym do emerytowanego arcybiskupa Paryża, kardynała Jean Marie Lustigera. To właśnie on, jeszcze przed spotkaniem w Paryżu, udostępnił papieżowi nowe dane o holokauście.
Eksterminację Żydów na zajętych przez Niemców terenach ZSRS prowadziły w latach 1941–42 cztery tzw. Einsatzgruppen, oznaczone literami A, B, C i D. Każda z grup składała się z 600 do 1000 funkcjonariuszy SS, SD (Służba Bezpieczeństwa SS) i policji. Na Ukrainie operowała Einsatzgruppe D, pod dowództwem SS-Gruppenführera Otto Ohlendorfa, oraz Einsatzgruppe B pod dowództwem Arthura Nebe.
Do tej pory historycy szacowali, że ofiarą wszystkich czterech Einsatzgruppen padło ok. 900 tys. Żydów. Tymczasem ks. Desbois, na podstawie badań ok. 1200 masowych grobów z czasu wojny, określił liczbę zamordowanych na samej tylko Ukrainie na ponad 1 mln istnień.
Nawiązując do tych informacji papież, z pochodzenia Niemiec, napisał do kard. Lustigera: “Czytając Pański list oraz przesłane wcześniej dokumenty byłem w szoku zdając sobie sprawę, do jakiego stopnia potęga zła opanowała mój lud, czyniąc możliwym coś tak monstrualnego, co ukazują te dokumenty.” Papież zaprosił kardynała do wspólnej modlitwy o to, by Bóg uchronił nas w przyszłości od tych złych mocy.
Członkowie Einsatzgruppen rekrutowali się spośród mieszczańskich elit niemieckiego społeczeństwa. Dwie trzecie z nich miało wyższe wykształcenie, jedna trzecia zaś legitymowała się doktoratami. Dowódca Ensatzgruppe D, Otto Ohlendorf, był absolwentem 3 fakultetów uniwersyteckich i doktorem prawa. Jeden z dowódców Einsatzgruppe C, Ernst Biberstein, był pastorem i teologiem.
Na zdjęciu: masowa egzekucja Żydów na Ukrainie.