Kobieta ksiądz!
- 7 października, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Czy kobieta może być księdzem? Jeśli tak, to w jaki sposób? Szanowna(y) Pani(e) Kobieta może zostać księdzem jedynie w Kościołach tradycji ewangelickiej (luterańskiej, reformowanej i metodystycznej), anglikańskiej, starokatolickiej oraz w kilku wspólnotach typuewangelikalnego. Wyświęcaniu kobiet na duchownych stanowczo sprzeciwia się Kościół rzymskokatolicki, Cerkiew Prawosławna oraz konserwatywne Kościoły protestanckie (np. niektóre wspólnoty ewangelikalne, Kościoły staroluterańskie i konserwatywne prowincje anglikańskie) i starokatolickie (np. Kościół Polskokatolicki). W wielu krajach świata (np. Skandynawia, Niemcy, […]
Czy kobieta może być księdzem? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Szanowna(y) Pani(e)
Kobieta może zostać księdzem jedynie w Kościołach tradycji ewangelickiej (luterańskiej, reformowanej i metodystycznej), anglikańskiej, starokatolickiej oraz w kilku wspólnotach typuewangelikalnego. Wyświęcaniu kobiet na duchownych stanowczo sprzeciwia się Kościół rzymskokatolicki, Cerkiew Prawosławna oraz konserwatywne Kościoły protestanckie (np. niektóre wspólnoty ewangelikalne, Kościoły staroluterańskie i konserwatywne prowincje anglikańskie) i starokatolickie (np. Kościół Polskokatolicki). W wielu krajach świata (np. Skandynawia, Niemcy, USA, Szkocja) kobiety, należące do różnych Kościołów (np. luterańskiego, anglikańskiego, reformowanego) pełnią posługę biskupią.
W Polsce kobiety ordynuje Kościół Ewangelicko-Reformowany. Ordynację kobiet dopuszcza także Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, jednak nie korzysta z tej możliwości. Kościół Ewangelicko-Augsburski nie praktykuje ordynacji kobiet, a jedynie ordynację kobiet na diakona. Podjęcie pracy duchownego przez kobiety odbywa się według zasad określonych przez prawo wewnętrzne danego Kościoła.
Zachęcamy do zapoznania się z archiwum informacji EAI Ekumenizm.pl oraz śledzenia bieżących depesz, dotyczących zagadnienia ordynacji kobiet na urzad duchownego oraz do posługi biskupiej. Również w Magazynie Teologicznym Semper Reformanda można znaleźć teksty, omawiające kwestię ordynacji kobiet z perspektywy różnych tradycji teologicznych.
Serdecznie pozdrawiam
Dariusz Bruncz