Krzyż w prawosławiu
- 12 sierpnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Witam, gratuluję strony. Na pewno zrobię do niej zakładkę. Szukam, jak widać z marnym skutkiem, wyjaśnienia takiego a nie innego kształtu Krzyża w w Prawosławiu. Gdybyście mogli podrzucić link byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam AM. Krzyż w tradycji wschodniej składa się z trzech belek poprzecznych, które od góry symbolizują: tabliczkę z napisem INRI („Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”), belkę na ramiona ukrzyżowanego Chrystusa oraz podkładkę na nogi Zbawiciela. W odróżnieniu do tradycji zachodniej, […]
Witam, gratuluję strony. Na pewno zrobię do niej zakładkę. Szukam, jak widać z marnym skutkiem, wyjaśnienia takiego a nie innego kształtu Krzyża w w Prawosławiu. Gdybyście mogli podrzucić link byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam AM. Krzyż w tradycji wschodniej składa się z trzech belek poprzecznych, które od góry symbolizują: tabliczkę z napisem INRI („Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”), belkę na ramiona ukrzyżowanego Chrystusa oraz podkładkę na nogi Zbawiciela. W odróżnieniu do tradycji zachodniej, na krzyżu prawosławnym Chrystus ma przebite nogi dwoma gwoździami. Dolna belka jest ponadto podniesiona do góry –podniesiony koniec wskazuje na niebo, dokąd udał się dobry łotr. Opuszczony koniec wskazuje drogę do piekła dokąd miał się udać łotr, który nie wyraził skruchy.
Często na dole krzyża można zobaczyć wizerunek czaszki. To głowa Adama, który, według legendy, został pochowany na Golgocie, pod miejscem ukrzyżowania Chrystusa.
Czasami można zobaczyć krzyż z półksiężycem. Niekiedy ludzie myślą, że jest on symbolem zwycięstwa prawosławia nad islamem. Ale krzyż z półksiężycem znany był długo przed starciem chrześcijan z muzułmanami: tutaj połączone zostały forma krzyża z kotwicą – znakiem nadziei. Półksiężyc symbolizuje również eucharystyczny kielich z Krwią Chrystusa, zmazującą ludzkie grzechy. Takie krzyże stawiane są na świątyniach, poświęconych Bogurodzicy, ponieważ księżyc, półksiężyc jest znakiem Bogurodzicy, zaś krzyż – znakiem słońca i symbolem Chrystusa.
Opracowane na podstawie pravoslavie.ru