Ksiądz
- 27 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Skąd się wzięła nazwa ksiądz, z jakiego jezyka pochodzi, od którego wieku? Pozdrawiam Sławek. Słowo “ksiądz” wywodzi się z języka starosłowiańskiego i sięga początków naszej ery. Jego źródłosłów związany jest z rosyjskim słowem kniaź, czeskim knieze czy południowosłowiańskim knez. Pierwotnie “ksiądz” oznaczał członka starszyzny plemiennej, we wczesnym średniowieczu tak zaczęto określać ludzi możnych i wpływowych; wreszcie w średniowieczu zaczęto tym mianemnazywać niekoronowanych władców (polska forma […]
Skąd się wzięła nazwa ksiądz, z jakiego jezyka pochodzi, od którego wieku? Pozdrawiam Sławek.
Słowo “ksiądz” wywodzi się z języka starosłowiańskiego i sięga początków naszej ery. Jego źródłosłów związany jest z rosyjskim słowem kniaź, czeskim knieze czy południowosłowiańskim knez. Pierwotnie “ksiądz” oznaczał członka starszyzny plemiennej, we wczesnym średniowieczu tak zaczęto określać ludzi możnych i wpływowych; wreszcie w średniowieczu zaczęto tym mianemnazywać niekoronowanych władców (polska forma książę). Forma ksiądz jest najpóźniejsza i z początku była stosowana jedynie wobec biskupów (zwanych często książętami Kościoła). Z czasem jej zakres został rozszerzony na wszystkich duchownych — również niekatolickich.
Trzeba zauważyć że początkowe znaczenie starosłowiańskiego słowa ksiądz jest zbliżone do greckiego terminu presbyter (starszy). We współczesnej polszczyźnie prezbiter jest synonimem księdza, historia zatoczyła więc swoiste koło.
Jacek Szymański