Listy św. Ambrożego z Mediolanu
- 3 grudnia, 2012
- przeczytasz w 1 minutę
Słowa Ojców Kościoła zawierają się w katechizmach, kazaniach, tekstach kościelnych. Jednak, jak wielokrotnie zauważano, w historii (chociażby w czasach Reformacji i zaraz po niej), najlepszym sposobem zapoznania się z myślą wielkich teologów jest lektura ich tekstów – czasami drobnych, okazjonalnych. W ramach Biblioteki Ojców Kościoła jako tom III (nakładem wydawnictwa „M”) ukazały się niedawno listy św. Ambrożego. Publikacja zawiera liczne listy do biskupów, do cesarza, […]
Słowa Ojców Kościoła zawierają się w katechizmach, kazaniach, tekstach kościelnych. Jednak, jak wielokrotnie zauważano, w historii (chociażby w czasach Reformacji i zaraz po niej), najlepszym sposobem zapoznania się z myślą wielkich teologów jest lektura ich tekstów – czasami drobnych, okazjonalnych.
W ramach Biblioteki Ojców Kościoła jako tom III (nakładem wydawnictwa „M”) ukazały się niedawno listy św. Ambrożego. Publikacja zawiera liczne listy do biskupów, do cesarza, relacje z synodów. Polski przekład o. Polikarpa Nowaka, oddaje piękną, kwiecistą mowę starożytnego erudyty, który nie stronił od dowcipu, jak i krytycznych uwag. Zaletą polskiego przekładu jest próba wiernego oddania oryginalnego języka, na którego stylu tłumacz starał się bezpośrednio wzorować.
W książce poznajemy prywatną korespondencję Ambrożego z siostrą, Marceliną, z cesarzem, kulisy interwencji Ambrożego po incydencie podpalenia przez chrześcijan synagogi, a także komentarze do Ewangelii zawarte we wszystkich tekstach.
Kolejnym ważnym elementem publikacji jest fakt, iż pokazuje ona jak złożone były niektóre procedury w Kościele – ujednolicanie zwyczajów, godzenie różnorodności, a nade wszystko relacje państwa z Kościołem, z których ostatni – oddając przesłanie Świętego – dla chrześcijanina jest duchową ojczyzną, jedną z najwyższych wartości.
Święty Ambroży z Mediolanu, Listy, tłum. Polikarp Nowak, Biblioteka Ojców Kościoła (t. III), wyd. M, Kraków 2012