Luterański ksiądz — mąż katoliczki
- 25 września, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Witajcie! Mam pewną wątpliwość, pewno pytanie. Zamierzam zostać duchownym luterańskim. Chcę jednak ożenić się z pewną cudowną katoliczką. Czy jest możliwa taka sytuacja — ksiądz luterański, będący mężem katoliczki? I jeśli jest to możliwe, to czy są jakieś szczególne przepisy KEA i KRK regulujący taki stan rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam, Artur. Szanowny Panie, zgodnie z przepisami Pragmatyki Służbowej (PS) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) duchowny może […]
Witajcie! Mam pewną wątpliwość, pewno pytanie. Zamierzam zostać duchownym luterańskim. Chcę jednak ożenić się z pewną cudowną katoliczką. Czy jest możliwa taka sytuacja — ksiądz luterański, będący mężem katoliczki? I jeśli jest to możliwe, to czy są jakieś szczególne przepisy KEA i KRK regulujący taki stan rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam, Artur.
Szanowny Panie,
zgodnie z przepisami Pragmatyki Służbowej (PS) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) duchowny może zawrzeć związek małżeński jedynie z kobietą wyznania ewangelicko-augsburskiego lub też wierną Kościoła, który łączy z Kościołem Luterańskim wspólnota ambony i Stołu Pańskiego.
Kościół Ewangelicko-Luterański posiada taką wspólnotę w Polsce z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym i Ewangelicko-Metodystycznym.
Punkt drugi paragrafu 151 PS stanowi, że zawarcie przez księdza związku małżeńskiego z osobą innego wyznania niż wymienione obłożone jest rygorem skreślenia z listy duchownych.
Studenci teologii ewangelickiej, wyrażający chęć podjęcia służby w Kościele, zobowiązanisądo uzyskania pisemnego zezwolenia Biskupa Kościoła na zawarcie związku małżeńskiego. W praktyce zezwolenie takie poprzedzone jest rozmową duszpasterską Księdza Biskupa z narzeczonymi.
Serdecznie pozdrawiam
Dariusz Bruncz