Malula — ostatnia ostoja języka aramejskiego
- 18 lipca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
50 kilometrów od Damaszku znajduje się mała, licząca około 5 tys. mieszkańców miejscowość Malula. Uważa się, że dzięki geograficznemupołożeniuw Maluli mówisię jeszcze językiem aramejskim, używanym w Palstynie w czasach Jezusa.Mieszkańcy Maluli wyznają chrześcijaństwo. Malula była odcięta od arabskojęzycznej reszty Syrii przez pasmo górskie i pustynię, co miejscowa tradycja chrześcijańska uważa wręcz za cud. Niektórzy porównują ten cud z tym, który przed dwoma tysiącami lat miał się […]
50 kilometrów od Damaszku znajduje się mała, licząca około 5 tys. mieszkańców miejscowość Malula. Uważa się, że dzięki geograficznemupołożeniuw Maluli mówisię jeszcze językiem aramejskim, używanym w Palstynie w czasach Jezusa.Mieszkańcy Maluli wyznają chrześcijaństwo.
Malula była odcięta od arabskojęzycznej reszty Syrii przez pasmo górskie i pustynię, co miejscowa tradycja chrześcijańska uważa wręcz za cud. Niektórzy porównują ten cud z tym, który przed dwoma tysiącami lat miał się wydarzyć w mieście Petra w Jordanii, kiedy to pomiędzy skałami miało otworzyć się przejście, pozwalając na ucieczkę przed poganami świętej Tekli. Miała ona zostać pochowana w klasztorze w pobliżu Malula, który nosi jej imię. W pobliżu tego klasztoru znajduje się kościół prawosławny pod wezwaniem Świętego Jerzego, gdzie codziennie wierni i turyści słuchają i odmawiają modlitwę „Ojcze nasz” słowami, jak po raz pierwszy wymówił ją swoimi ustami Jezus Chrystus: „Abuna di bishemaya…”.
Mieszkańcy Malula, są oni dumni z tego, że są jedyną na świecie miejscowością zamieszkałą w większości przez chrześcijan, mówiących po aramejsku. Językiem tym mówią jeszcze niektórzy mieszkańcy dwóch sąsiednich miejscowości, Bakha i Yubadin, będący jednak muzułmanami. Według miejscowej tradycji mieszkańcy Yubadin przeszli na islam przed około czterystu laty, ale zmieniając religię, nie zmienili języka aramejskiego na arabski.Mieszkańcy Yubadin skarżą się np., że bliskość Damaszku, w którym pracuje miejscowa młodzież, oraz nowe technologie są zagrożeniem dla języka, którym dzisiaj mówi już tak mało osób. Przypuszcza się, że aramejskim posługuje się aktualnie jedynie około 18 tys. osób, chociaż rząd syryjski stworzył nawet Ośrodek Studiów Języka Aramejskiego w Malula, którego zadaniem jest np. aktualizacja gramatyki zachowanej przez tradycję mówioną.
Rząd syryjski chce również wykorzystać jubileusz Roku Świętego Pawła w celach turystycznych, zwłaszcza napływ turystów chrześcijańskich z całego świata, w tym właśnie do Malula. To w końcu w Damaszku Apostoł Narodów, jak zwie się Pawła, nawrócił się na chrześcijaństwo i zaczął swoją misyjną działalność przed dwoma tysiącami lat.