Mariawita — świadek chrztu w Kościele rzymskokatolickim
- 5 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Witam mam takie pytanie: jestem mariawitką i mam zostać światkiem chrztu św. Wiem, że w świetle KRK nie mogę być rodzicem chrzestnym, a nic nie wiem, co ma ten świadek robić czy obowiązują mnie nauki spowiedź itp co rodzica chrzestnego. Byłabym wdzięczna za odpowiedz na moje pytanie. Katolickie rozumienie roli chrzestnych zakłada, że powinni być, w sensie liturgicznym i kanonicznym, członkami Kościoła, w którym chrzest jest sprawowany. Nie tylko bowiem biorą na siebie odpowiedzialność za chrześcijańskie […]
Witam mam takie pytanie: jestem mariawitką i mam zostać światkiem chrztu św. Wiem, że w świetle KRK nie mogę być rodzicem chrzestnym, a nic nie wiem, co ma ten świadek robić czy obowiązują mnie nauki spowiedź itp co rodzica chrzestnego. Byłabym wdzięczna za odpowiedz na moje pytanie.
Katolickie rozumienie roli chrzestnych zakłada, że powinni być, w sensie liturgicznym i kanonicznym, członkami Kościoła, w którym chrzest jest sprawowany. Nie tylko bowiem biorą na siebie odpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie osoby ochrzczonej, ale są także przedstawicielami wspólnoty wiary, w której udzielany jest chrzest, poręczycielami wiary kandydata i jego pragnienia pelnej wspólnoty kościelnej.
Niemniej, opierając się na wspólnym chrzcie oraz na istniejącej już, choć niedoskonałej wspólnocie kościelnej, jak też i ze względu na więzy rodzinne lub przyjacielskie, Kościól katolicki dopuszcza chrześcijan innych Kościołów do pełnienia roli świadka chrztu — a w pewnych wypadkach także chrzestnego. Podobne funkcje moga spełniać katolicy, jesli zostaną zaproszeni, podczas sprawowania chrztu w innych Kościołach.
Warunki powołania wiernych z innych Kościołów na świadków chrztu bądź chrzestnych, określają zapisy Dyrektorium Ekumeniczego nr 98 oraz ogólne zasady zawarte w kodeksie prawa kanonicznego: a) życzą sobie tego rodzice dziecka dla uzasadnionych powodów, b) wychowanie dziecka w wierze katolickiej jest zapewnione, c) na pierwszego chrzestnego powołany jest rzymski katolik (mężczyzna lub kobieta), d) nie jest ojcem lub matką kandydata do chrztu e) został ochrzczony w Kościele chrześcijańskim, którego wiarę wyznaje i ukończył 16 lat.
Świadek razem z chrzestnym i rodzicami kandydata do chrztu bierze udział w sprawowaniu sakramentu, oraz podpisuje akt chrztu razem z rodzicami i chrzestnym katolikiem. Świadek chrztu, nie bedąc katolikiem, nie może być zobowiązany do spowiedzi w Kościele katolickim. Winien przygotować się do pełnionej roli w sposób zgodny ze wskazaniami swojego Kościoła i jego zwyczajami.
Piotr Timus