Akademicki dialog rzymskokatolicko-luterański
- 12 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Wspólną prezentacją 750-stronicowej książki pt. Fundament oraz wymiar przedmiotowy wiary według doktryny rzymskokatolickiej i luterańskiej oraz sympozjum podsumowującym wyniki badań zakończono w tym tygodniu w Tybindze i w Rzymie dotychczasową pracę ekumenicznej grupy teologów fundamentalnych, pochodzących z dwóch ośrodków akademickich: Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego oraz Wydziału Teologii Ewangelickiej w Tybindze. Całość projektu koordynowali profesorowie Giuseppe Lorizio, Lubomir Žak (PUL) oraz Eilert Herms (Tybinga). Pięć lat wspólnych […]
Wspólną prezentacją 750-stronicowej książki pt. Fundament oraz wymiar przedmiotowy wiary według doktryny rzymskokatolickiej i luterańskiej oraz sympozjum podsumowującym wyniki badań zakończono w tym tygodniu w Tybindze i w Rzymie dotychczasową pracę ekumenicznej grupy teologów fundamentalnych, pochodzących z dwóch ośrodków akademickich: Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego oraz Wydziału Teologii Ewangelickiej w Tybindze. Całość projektu koordynowali profesorowie Giuseppe Lorizio, Lubomir Žak (PUL) oraz Eilert Herms (Tybinga).
Pięć lat wspólnych badań (2001/2006), opartych o dokumenty magisterium KRK oraz dzieła Marcina Lutra i pisma wyznaniowe Reformacji, koncentrowało się wokół tematyki Objawienia i rozumienia wiary. Opublikowany tom (w Italii nakładem Lateran University Press, a w Niemczech przez oficynę Mohr Siebeck) składa się z 16 artykułów oraz protokołów wspólnych dyskusji, uporządkowanych w czterech sekcjach: I. Objawienie i wiara w tekstach doktrynalnych KRK i KEA. II. Objawienie jako urzeczywistnianie się „łaski i prawdy” Boga. III. Podstawy wiary: ontologia osoby. IV. Podstawy wiary: Kościół.
Wspólna inicjatywa teologów katolickich i luterańskich budziła kontrowersje w niektórych środowiskach, ponieważ w badaniach nie uczestniczyli oficjalni eksperci ds. ekumenizmu z obu stron, ani z kierownictwa Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech, ani z Watykanu. Inicjatorzy przedsięwzięcia zakładali jednak od początku, że celem poszukiwań nie będzie tworzenie wspólnych deklaracji czy poszukiwanie doktrynalnych kompromisów, co raczej swoistego rodzaju praca u podstaw, zmierzająca do obustronnego przedstawienia, wyjaśnienia oraz zrozumienia skomplikowanych aspektów nauczania obydwu wyznań.
Grupa teologów zapowiada kontynuację swych prac. Tym razem zamierza skupić się na tematach z zakresu eklezjologii fundamentalnej (urząd i autorytet w Kościele, przynależność konfesyjna, sakramenty i posługi).