Amerykański antykatolicyzm
- 28 maja, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Stany Zjednoczone nadal są krajem antykatolickim — uważa Philip Jenkins, anglikański profesor historii religii z Pennsylvania State University. Opinię taką wyraził on w książce “The New Anti-Catholicism”. Jenkins podkreśla, że ataki przeciwko katolikom w prasie amerykańskiej przybierają często formę, która nie byłaby tolerowana w odniesieniu do Żydów czy muzułmanów. Antykatolicyzm ma zdaniem Jenkinsa bardzo długą tradycję w USA. Przywieźli go ze sobą już pierwsi protestanccy emigranci, propagowali go również rasiści z Ku Klux […]
Stany Zjednoczone nadal są krajem antykatolickim — uważa Philip Jenkins, anglikański profesor historii religii z Pennsylvania State University. Opinię taką wyraził on w książce “The New Anti-Catholicism”.
Jenkins podkreśla, że ataki przeciwko katolikom w prasie amerykańskiej przybierają często formę, która nie byłaby tolerowana w odniesieniu do Żydów czy muzułmanów.
Antykatolicyzm ma zdaniem Jenkinsa bardzo długą tradycję w USA. Przywieźli go ze sobą już pierwsi protestanccy emigranci, propagowali go również rasiści z Ku Klux Klanu.
Obecnie antykatolicyzm prezentują, zdaniem Jenkinsa, przede wszystkim intelektualiści i liberałowie. — Można nawet powiedzieć, że antykatolicyzm jest antysemityzmem wykształconych. Demagodzy atakują Żydów, wykształceni katolików — wskazuje Jenkins.
Ataki na katolicyzm spowodowane są przede wszystkim jego zdecydowaną postawą w kwestiach moralnych. Kościół postrzegany jest jako anty-homoseksualny i anty-feministyczny.
Jenkins wskazał także, że pewną formą anty-katolicyzmu była również nagonka na Kościół związana z przypadkami wykorzystywania nieletnich przez duchownych katolickich. — Skandale seksualne w Kościele katolickim nie są częstsze niż w innych kościołach czy wśród nauczycieli — podkreślił. — Pedofilia jest przerażającą zbrodnią, musi być ukarana, ale … nie można nią manipulować!
Szczególną formą antykatolicyzmu jest, zdaniem historyka, antypapiestwo. Papież jest traktowany w taki sposób, w jaki nie potraktowano by nawet mułły muzułmańskiego — uważa Jenkins.