Anglikanie i ewangelicy: gościnność eucharystyczna w praktyce
- 23 maja, 2013
- przeczytasz w 2 minuty
23 maja rozpoczęło się w Leicester spotkanie przedstawicieli Kościołów-sygnatariuszy tzw. Deklaracji z Miśni, ustanawiającej gościnność eucharystyczną między Kościołem Anglii oraz Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Podczas konsultacji dojdzie do pierwszego oficjalnego spotkania nowego Arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego z prezesem Rady EKD, ks. Nikolausem Schneiderem. Tegoroczne spotkanie anglikanów i ewangelików odbywa się pod hasłem obchodzonego przez EKD Roku Reformacji i Tolerancji w związku z trwającą Dekadą Lutra, przygotowującą do obchodów […]
23 maja rozpoczęło się w Leicester spotkanie przedstawicieli Kościołów-sygnatariuszy tzw. Deklaracji z Miśni, ustanawiającej gościnność eucharystyczną między Kościołem Anglii oraz Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Podczas konsultacji dojdzie do pierwszego oficjalnego spotkania nowego Arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego z prezesem Rady EKD, ks. Nikolausem Schneiderem.
Tegoroczne spotkanie anglikanów i ewangelików odbywa się pod hasłem obchodzonego przez EKD Roku Reformacji i Tolerancji w związku z trwającą Dekadą Lutra, przygotowującą do obchodów 500-lecia Reformacji. Strona anglikańska wyraziła zainteresowanie tematem szczególnie w perspektywie rozmów z przedstawicielami różnych religii, którzy w samym tylko Leicester stanowią już 40% ludności.
Oprócz prymasa Całej Anglii i szefa Rady EKD w spotkaniu uczestniczą również współprzewodniczący „miśnieńskiej wspólnoty” – bp Nick Baines, ordynariusz diecezji Bradford, oraz bp Friedrich Weber, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Brunszwiku.
Polski tekst Deklaracji z Miśni można przeczytać na stronie Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.
Dalej idąca wspólnota ewangelików i anglikanów w postaci pełnej komunii funkcjonuje w ramach Ugody z Porvoo między Kościołem Anglii, Kościołem w Walii i Kościołem Irlandii oraz skandynawskimi i niektórymi nadbałtyckimi Kościołami luterańskimi. Deklaracja z Miśni oficjalnie potwierdziła praktykowaną od dawna gościnność eucharystyczną, jednak ze względu na różne rozumienie urzędu duchownego nie wprowadziła pełnej wspólnoty (komunii). Związane jest to m.in. z tym, że w ramach EKD działają trzy Kościoły ewangelickie – luterańskie, reformowane i unijne, które różnią się w niektórych aspektach, dotyczących rozumienia urzędu oraz Kościoła.