Asyż: Ekumenicznie o Eucharystii
- 11 września, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
9. sympozjum poświęcone Eucharystii odbyło się w dniach 4–7 września w Asyżu, pod hasłem „Eucharystia w tradycji wschodniej i zachodniej ze szczególnym uwzględnieniem dialogu ekumenicznego”. Wzięli w nim udział teologowie prawosławni i katoliccy obrządku łacińskiego.Sympozja te od 1992 roku odbywają się na przemian w Grecji i we Włoszech, organizują je dwie uczelnie: prawosławny wydział teologiczny Uniwersytetu w Salonikach i Franciszkański Instytut Duchowości Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Celem sympozjum było postawienie kolejnego kroku […]
9. sympozjum poświęcone Eucharystii odbyło się w dniach 4–7 września w Asyżu, pod hasłem „Eucharystia w tradycji wschodniej i zachodniej ze szczególnym uwzględnieniem dialogu ekumenicznego”. Wzięli w nim udział teologowie prawosławni i katoliccy obrządku łacińskiego.
Sympozja te od 1992 roku odbywają się na przemian w Grecji i we Włoszech, organizują je dwie uczelnie: prawosławny wydział teologiczny Uniwersytetu w Salonikach i Franciszkański Instytut Duchowości Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Celem sympozjum było postawienie kolejnego kroku na drodze do jedności, czemu miały służyć wspólne spotkania, modlitwy, wykłady i referaty. Prelegenci nie tylko wyjaśniali różnice i nieporozumienia, ale także podkreślali to, co łączy oba wyznania: wiara w Eucharystię, którą ubogacają i uzupełniają dwie tradycje — wschodnia i zachodnia.
Specjalny list do uczestników spotkania wystosował papież Benedykt XVI, który napisał m. in., że dążenie do jedności powinno być celem wszystkich chrześcijan. „Brak pełnej komunii nie pozwala nam, niestety, na koncelebrację Eucharystii. Tak dla katolików, jak i dla prawosławnych jest ona znakiem pełnej jedności, do której wszyscy jesteśmy wezwani”.
W podobnym tonie utrzymane było przesłanie Christodoulosa, prawosławnego arcybiskupa Aten. Podkreślił on, że Eucharystia prowadzi do zjednoczenia wszystkich, co jest celem dzieła stworzenia i zbawienia. Nieprzypadkowo na miejsce obrad wybrano Asyż, nazywany miastem pokoju. Tutaj żył św. Franciszek z Asyżu (1182–1226), człowiek pojednania i dialogu z ludźmi i wszystkimi stworzeniami. 27 października 1986 roku w Asyżu, w bazylice św. Franciszka, odbyło się bezprecedensowe spotkanie, którego inicjatorem był papież Jan Paweł II. Przywódcy duchowi największych religii świata modlili się wtedy o pokój i pojednanie między ludźmi w czasie Światowego Dnia Modlitwy o Pokój.