Brazylijski Kościół uprawia monolog
- 7 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
“Kościół w Brazylii w bardzo długich kazaniach prowadzi monolog i dlatego już wkrótce będzie miał z tego powodu problemy”, oświadczył pochodzący z Brazylii luterański teolog i biblista, Milton Schwantes. Słowa te wypowiedział podczas pobytu na Kubie, gdzie prowadził kursy upowszechniające czytanie Biblii przez wiernych. Schwantes jest profesorem nauk religijnych na Metodystycznym Uniwersytecie w Sao Paulo. Tłumacząc na czym polega “ludowe spojrzenie na Pisma Święte” w Brazylii, oświadczył, że ekumeniczna praca […]
“Kościół w Brazylii w bardzo długich kazaniach prowadzi monolog i dlatego już wkrótce będzie miał z tego powodu problemy”, oświadczył pochodzący z Brazylii luterański teolog i biblista, Milton Schwantes. Słowa te wypowiedział podczas pobytu na Kubie, gdzie prowadził kursy upowszechniające czytanie Biblii przez wiernych.
Schwantes jest profesorem nauk religijnych na Metodystycznym Uniwersytecie w Sao Paulo. Tłumacząc na czym polega “ludowe spojrzenie na Pisma Święte” w Brazylii, oświadczył, że ekumeniczna praca nad tym fenomenem prowadzona jest już od 40 lat. Praktyka ta jest odmienna od stosowanej podczas liturgii, gdyż polega na wyrażaniu przez wiernych doświadczeń życiowych przy czytaniu każdego biblijnego fragmentu.
“Ludzie nie chcą tylko słuchać, ale też mówić, a tego raczej nie widać w dzisiejszym Kościele Brazylii. Ciągle jesteśmy tradycjonalistycznym Kościołem. Komunikacja jest dalej tylko jednostronna. Myślę, że jest to wielki problem, ponieważ jest przyczyną znużenia”.
“Wyjściem byłoby głosić kazania krótkie, gdzie zgromadzenie wiernych mogłoby współdziałać z pastorem lub z księdzem w interpretacji Słowa Bożego wyrażonego w sposób wspólnotowy. Wspólnota musi być protoplastą liturgicznego i teologicznego działania i w tym znaczeniu powinna poszukiwać znaków przemiany”, oświadczył brazylijski teolog.
Milton Schwantes został zaproszony na Wyspę Fidela Castro przez Ośrodek Studiów Rady Kościołów Kuby (CIC), aby zacząc wprowadzać w życie warsztaty na temat nowego spojrzenia na biblijny tekst. W spotkaniu, które miało miejsce w Varadero, uczestniczyli liderzy z dziesięciu różnych Kościołów wyspy.
Luterański lider stwierdził, że takie odczytywanie Słowa Bożego w kościele pozwala na powszechne zaangażowanie wiernych, którzy zachęceni, odkrywają nową, wielką wartość Pisma Świętego. Połączenie Pisma Świętego z ich życiowymi doświadczeniami, zaciska zaś wspólnotowy charakter kościoła.
W 2006 r. Generalne Zgromadzenie Światowej Rady Kościołów odbędzie się w Porto Alegre, na południu Brazylii. Zapytany o to spotkanie Schwantes odpowiedział: “Wierzę, że nie tylko dla Brazylii, ale dla całej Ameryki Łacińskiej będzie to bardzo ważne wydarzenie. Zaangażowaliśmy się bardzo poważnie w to wydarzenie. Utworzyliśmy Radę Narodową Kościołów, w której uczestniczą również katolicy, a to, niewątpliwie, przyczyniło się do większej jedności. Na tą imprezę wybrano najważniejsze miasto południa Brazylii, Porto Alegre, i będzie to dla miasta wielkie święto chrześcijaństwa. Bez wątpienia, nadal będziemy wspierać to spotkanie naszymi działaniami i modlitwami, aby było ono prawdziwym znakiem nadziei i objawieniem”, podsumował luterański teolog.