Czy ikona powróci do Rosji bez papieskiej wizyty?
- 11 lipca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Papież Jan Paweł II zapowiedział, iż 28 sierpnia br. przekaże Patriarchatowi Moskiewskiemu, w geście dobrej woli, Ikonę Matki Bożej Kazańskiej — jedną z największych świętości Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Sprawa przekazania ikony ciągnie się już od wielu lat. W sierpniu ubiegłego roku przewidywani, iż papież podczas swojej wizyty w Kazaniu, stolicy Republiki Tatarskiej, uroczyście wręczy wizerunek patriarsze moskiewskiemu Aleksemu II. Do spotkania jednak w ogóle nie doszło. Powodem […]
Papież Jan Paweł II zapowiedział, iż 28 sierpnia br. przekaże Patriarchatowi Moskiewskiemu, w geście dobrej woli, Ikonę Matki Bożej Kazańskiej — jedną z największych świętości Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).
Sprawa przekazania ikony ciągnie się już od wielu lat. W sierpniu ubiegłego roku przewidywani, iż papież podczas swojej wizyty w Kazaniu, stolicy Republiki Tatarskiej, uroczyście wręczy wizerunek patriarsze moskiewskiemu Aleksemu II. Do spotkania jednak w ogóle nie doszło. Powodem był zły stan zdrowia papieża ale również niechętne nastawienie kierownictwa RKP.
Patriarcha Aleksy II wraz ze swoim najbliższym otoczeniem nie wyraził zgody na przyjęcie narodowej relikwii. Zamiast tego rozpętał kolejną burzę wokół Kościoła katolickiego. Zarzucał mu prozelityzm i intensywną ekspansję na tereny prawosławne. Ponadto wiele z wypowiedzi przedstawicieli Patriarchatu podważyło autentyczność ikony, która od lat przechowywana jest w prywatnych apartamentach papieża.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej, Navarro-Valls, powiedział, iż kilka tygodni temu Jan Paweł II zakomunikował patriarsze moskiewskiemu, że pragnie przekazać mu ikonę, która tak bardzo czczona jest przez naród rosyjski.
Ikona pochodzi z XVI wieku. Znaleziona została w Kazaniu w 1597 r. i temu zawdzięcza swoja obecną nazwę. Przypisuje się jej cudowną moc. Miała pomóc w powstrzymaniu najazdów szwedzkich, polskich i francuskich. Ikona w 1904 roku zaginęła. Po II Wojnie Światowej została odnaleziona w Fatimie, gdzie kupił ją bogaty Amerykanin John Haffert, który następnie przekazał ją Watykanowi.
Na zdjęciu ikona Matki Bożej Kazańskiej