Echa spotkania Benedykt XVI — Fellay
- 3 września, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu papież Benedykt XVI przyjął na audiencji bp Fellaya, zwierzchnika Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Na konferencji prasowej po spotkaniu rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls wyraźnie bagatelizował znaczenie 35-minutowej rozmowy, zaznaczył jednak że daje ono początek bardziej regularnym kontaktom. Obie strony wykazały wolę stopniowego zbliżenia. Z kolei bp Fellay powiedział po audiencji, że była ona “okazją do zamanifestowania iż Bractwo zawsze było — i będzie — przywiązane do Stolicy […]
Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu papież Benedykt XVI przyjął na audiencji bp Fellaya, zwierzchnika Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Na konferencji prasowej po spotkaniu rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls wyraźnie bagatelizował znaczenie 35-minutowej rozmowy, zaznaczył jednak że daje ono początek bardziej regularnym kontaktom. Obie strony wykazały wolę stopniowego zbliżenia.
Z kolei bp Fellay powiedział po audiencji, że była ona “okazją do zamanifestowania iż Bractwo zawsze było — i będzie — przywiązane do Stolicy Apostolskiej, Wiecznego Rzymu”. Według niego Bractwo, skupiające ok. 450 księży w 26 krajach całego świata, modli się “by Ojciec Święty znalazł siłę by położyć kres kryzysowi wewnątrz Kościoła, i odnowić wszystko w Chrystusie”.
We wtorek 31 sierpnia kard. Francesco Pompedda, były prefekt Sygnatury Apostolskiej, powiedział włoskiemu dziennikowi La Stampa że pełna wspólnota międzyKościołem Katolickim a lefebrystami może być osiągnięta jedynie gdy Bractwo podporządkuje się władzy papieskiej i uzna ważność dekretów Soboru Watykańskiego II. Lefebryści winni również uznać ważność wyboru wszystkich papieży od czasu Piusa XII.
Przypomnijmy że bp Fellay oświadczył po śmierci Jana Pawła II, że Bractwo nigdy nie aprobowało wysiłków zmarłego papieża na rzecz ekumenizmu, które w opinii lefebrystów prowadziły do osłabienia prawdy wiary katolickiej.
Bractwo św. Piusa X zostało założone w 1970 r. przez abp Marcel‑a Lefebvre‑a w celu obrony trydenckiego rytu mszy świętej, zreformowanej gruntownie po zakończeniu Sobory Watykańskiego II. Rychło okazało się, że za przywiązaniem do starego rytu kryje się odrzucenie postanowień Vaticanum II, w tym otwarcia na ekumenizm i dialog międzyreligijny.
Pogłębiający się konflikt między Watykanem a Bractwem sprawił, że w 1976 r. papież Paweł VI odebrał abp Lefebvre władzę sprawowania sakramentów. Papież Jana Paweł II od początku swego pontyfikatu próbował załagodzić spór, zezwalając — pod specjalnymi warunkami — na sprawowanie mszy w rycie trydenckim. Mimo to w 1988 r. abp Lefebvre zadecydował się na ostateczne zerwanie z Rzymem, wyświęcając bez papieskiego pozwolenia nowych biskupów dla Bractwa.