- 31 października, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Historyczne nabożeństwo reformacyjne na rozpoczęcie globalnych obchodów 500 lat Reformacji z udziałem papieża Franciszka było przejmującą liturgią ekumenicznej bliskości, demonstracją chrześcijańskiego świadectwa mimo różnic. Było to możliwe dzięki koncentracj...
Ekumeniczna historia napisana w Lund — początek Roku Reformacji
Historyczne nabożeństwo reformacyjne na rozpoczęcie globalnych obchodów 500 lat Reformacji z udziałem papieża Franciszka było przejmującą liturgią ekumenicznej bliskości, demonstracją chrześcijańskiego świadectwa mimo różnic. Było to możliwe dzięki koncentracji na Chrystusie — to On stał w centrum. Papież, arcybiskupi i biskupi luterańscy byli tłem Tego, w imieniu Którego się zebrali. To był wielki dzień!
Liturgia w katedrze luterańskiej w Lund była liturgią symboli, ale przede wszystkim słów. Nie padły przełomowe deklaracje, choć ważnych stwierdzeń nie zabrakło. Kontekst wytworzył atmosferę wyjątkowości i historyczności. Chyba nieprzypadkowo główni celebransi — papież Franciszek, abp Antje Jackelen, bp Munib Younan i ks. dr Martin Junge — byli ubrani praktycznie tak samo. Alby i czerwone stuły, symbolizowały działanie Ducha Świętego. Jego obecność można było odczuć szczególnie, zupełnie nienachalnie.
Wspólne wsłuchiwanie się w słowa Ewangelii i siostrzano-braterskie gesty objęcia wskazywały z jednej strony na wyjątkowość chwili, a z drugiej demonstrowały „jak ma być między wami”.
Papież Franciszek nie zawiódł. — Z wdzięcznością uznajemy, że Reformacja przyczyniła się do uznania centralnego miejsca Pisma Świętego w życiu Kościoła. Duchowe doświadczenie Marcina Lutra przypomina nam, że bez Boga nic nie możemy zrobić. Doktryna o usprawiedliwieniu wyraża istotę ludzkiego życia przed Bogiem — mówił Biskup Rzymu.
Powiedział też znacznie więcej, jednak już sama obecność i uczestnictwo w tej modlitwie — zupełnie nieoczywiste — wymagały od Franciszka ekumenicznej odwagi. Słowa Biskupa Rzymu i przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej przejdą do historii ze względu na kontekst miejsca i czasu. Już stały się ważnym momentem w historii współczesnego ekumenizmu. Nie wydarzyło się to „tak po prostu”. To owoc ciężkiej pracy, modlitw, ale przede wszystkim — jak wierzymy — łaski Bożej i miłosierdzia.
Wspólna modlitwa, śpiew i świadectwa zwykłych ludzi w Malmö Arena były przypieczętowaniem liturgii z Lund. Prostej, głębokiej, ujmującej.
Bogu dzięki.
» Ekumenizm.pl: Inauguracja 500 lat Reformacji w Cieszynie