Ekumeniczne Dni Kościoła w Berlinie
- 28 maja, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
Po raz pierwszy w historii Niemiec odbywają się w Berlinie z inicjatywy dwóch najwiekszych Kościołów chrześcijańskich w tym kraju Ekumeniczne Dni Kościoła (OEKT), które potrwają od 28. maja do 1. czerwca br. Mottem OEKT jest hasło „Bądźcie błogosławieństwem”. Do tej pory Kościoły ewangelickie i rzymskokatolicki organizowały na przemian Ewangelickie Dni Kościoła (DEK) oraz Dni Katolika. Oficjalnymi organizatorami OEKT jest połączone prezydium EDK oraz Centralnej Rady Katolików Niemieckich (ZdK). OEKT […]
Po raz pierwszy w historii Niemiec odbywają się w Berlinie z inicjatywy dwóch najwiekszych Kościołów chrześcijańskich w tym kraju Ekumeniczne Dni Kościoła (OEKT), które potrwają od 28. maja do 1. czerwca br. Mottem OEKT jest hasło „Bądźcie błogosławieństwem”. Do tej pory Kościoły ewangelickie i rzymskokatolicki organizowały na przemian Ewangelickie Dni Kościoła (DEK) oraz Dni Katolika.
Oficjalnymi organizatorami OEKT jest połączone prezydium EDK oraz Centralnej Rady Katolików Niemieckich (ZdK). OEKT rozpocznie się uroczystym nabożeństwem pod odremonotwaną niedawno Bramą Brandenburską. Ze słowami pozdrowienia wystąpią m.in. zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina-Brandenburgii ks. bp Wolfgang Huber oraz rzymskokatolicki arcybiskup Berlina, kardynał Georg Sterzinsky. Do zebranych przemówi również szef landu i miasta stołecznego Berlina Klaus Wowereit (SPD) oraz kanclerz Niemiec Gerhard Schröder (SPD).
Bezpośrednio po nabożeństwie odbędzie się na głównej ulicy Berlina Unter den Linden tzw. Wieczór Spotkań (Abend der Begegnung). Na 20 podiach i scenach prezentować się będą poszczególne regiony Berlina i Brandenburgii. Większość spotkań OEKT odbywać się będzie w centrum Berlina (Berlin-Mitte) oraz na terenie Targów Berlińskich (Messegelände), gdzie będzie można odwiedzić Agorę, czyli tzw. Rynek Rozmaitości (Markt der Möglichkeiten), na którym prezentować się będą różnego rodzaju inicjatywy kościelne z całych Niemiec oraz Europy, m.in. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.
Uczestnikami OEKT są nie tylko Niemcy, lecz także wielu gości z całej Europy i spoza niej, w tym wielu gości z Polski. Do obchodów OEKT włączyły się też inne Kościoły chrześcijańskie działające w Niemczech jak np. Kościół Starokatolicki, Anglikański, Kościoły Prawosławne różnych Patriarchatów i obrzadków oraz niektóre wspólnoty ewangelikalne.
W programie OEKT przewidziane są liczne nabożeństwa, koncerty, wystawy artystyczne oraz dyskusje panelowe. Część spotkań tłumaczona będzie na język angielski, polski oraz na język migowy.
Spodziewani są prominentni goście ze świata polityki (kanclerz Gerhard Schröder będzie dyskutować z przedstawicielami młodzieży europejskiej nt. przyszłości Europy) i religii (znani teologowie i osobistości życia kościelnego jak np. ks. prof. Hans Küng). Niedawno prezydium OEKT poinformowało, że w operze leśnej odbędzie się spotkanie z Jego Świetobliwością Dalai Lamą, który wygłosi referat o etyce globalnej.
Prawie we wszystkich kościołach berlińskich będą odprawiane okolicznościowe nabożeństwa dziękczynne połączone z sakramentem Komunii Św., w szczegolnosci zaś w czwartkowe Święto Wniebowstapienia Pańskiego, które jest w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy.
Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami nie będzie wspólnej Eucharystii wiernych Kościoła Ewangelickiego i Rzymskokatolickiego w ramach oficjalnego programu. Ostatnia encyklika papieska Ecclesia de Eucharistia ostatecznie przekreśliła wszelkie spekulacje na ten temat. Mimo to w parafii ewangelickiej w dzielicy Prenzlauer Berg chrześcijanie obydwu wyznań zorganizują dwa nabożeństwa komunijne według ewangelickiego i rzymskokatolickiego obrządku, podczas których wystosowane zostanie zaproszenie do wspólnej Eucharystii. Inicjatywa ta kierowana jest przez wspomnianą parafię ewangelicką oraz dwa liberalne stowarzyszenia świeckich katolików „My jesteśmy Kościołem” (Wir sind die Kirche) oraz „Kościół od dołu” (Kirche von unten).
Kardynał Sterzinsky kilkakrotnie groził konsekwnecjami kanonicznymi wobec księży rzymskokatolickich, którzy będą aktywnie uczestniczyć w Eucharystii z ewangelikami. W ostatnim czasie kard. Sterzinsky złagodził jednak ton swoich wypowiedzi, zastrzegając, że kary kościelne przewidziane przez prawo kościelne będą stosowane tylko w przypadku intercelebracji, co zgodnie z zamierzeniem organizatorów ekumenicznego przedsięwzięcia nie będzie miało miejsca, i bezpośrednio przez Rzym.
OEKT szerokim echem odbiły sie w niemieckich mediach, które podkreślają, że dla ateistycznego wschodu Niemiec (tylko nieco ponad 20% wschodnich Niemców przynależy do jakiegokolwiek Kościoła) OEKT będzie wielkim przeżyciem, demonstracją wiary malejącej wciąż diaspory chrześcijańskiej. Telewizja informacjyna Phoenix będzie na żywo transmitować przebieg Kirchentagu. OEKT zostanie zakończone w niedzielę 1. czerwca uroczystym nabożeństwem pod siedzibą Bundestagu (Reichstag).
Link do oficjalnej strony OEKT: www.oekt.de