- 26 maja, 2017
- przeczytasz w 1 minutę
Tłumy Rosjan ustawiają się w kolejce do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, aby pokłonić się przed relikwiami św. Mikołaja Cudotwórcy. W obawie przed zbezczeszczeniem, ciało świętego zostało 930 lata temu przeniesione z Miry Licyjskiej w Azji Mniejszej do w...
Ekumenicznie przy relikwiach św. Mikołaja Cudotwórcy
Tłumy Rosjan ustawiają się w kolejce do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, aby pokłonić się przed relikwiami św. Mikołaja Cudotwórcy. W obawie przed zbezczeszczeniem, ciało świętego zostało 930 lata temu przeniesione z Miry Licyjskiej w Azji Mniejszej do włoskiego Bari. Kościół rzymski odpowiedział na prośbę patriarchatu moskiewskiego i zgodził się na wystawienie relikwii w Rosji.
Już samo przewiezienie relikwii św. Mikołaja miało uroczystą oprawę z udziałem duchownych rzymskokatolickich i prawosławnych. Podczas spotkania z legatem papieskim, arcybiskupem Bari Francesco Cacuccim, patriarcha Cyryl ocenił, że gest Kościoła rzymskiego to owoc spotkania z papieżem Franciszkiem na Kubie w lutym 2015 roku.
Relikwie pozostaną do połowy lipca br. w Moskwie, później będą wystawione przez dwa tygodnie w Sankt Petersburgu po czym powrócą do Bari.
Dzień upamiętniający przeniesienie relikwii z Miry do Bari posiada swoje miejsce w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. W Polsce święto jest szczególnie obchodzone przez parafie pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy, np. Nowym Dworze. Świąteczne uroczystości odbyły się także w hajnowskim soborze św. Trójcy z udziałem prawosławnego metropolity Warszawy i Całej Polski Sawy oraz metropolita Czerniowicki i całej Bukowiny Melecjusz z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
» Cerkiew.pl: Święto parafialne w Nowym Dworze