- 6 października, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Centrum rekolekcyjne Berget w Rättvik nazywane było “szwedzkim Taize” i służyło pogłębianiu ekumenicznej duchowości. Niedawno członkowie wspólnoty zaskoczyli władze diecezji Västerås informacją, że chcą konwertować do Kościoła rzymskokatolickiego.
Ekumeniczny cios w Szwecji — “szwedzkie Taize” odpływa
Centrum rekolekcyjne Berget w Rättvik nazywane było “szwedzkim Taize” i służyło pogłębianiu ekumenicznej duchowości. Niedawno członkowie wspólnoty zaskoczyli władze diecezji Västerås informacją, że chcą konwertować do Kościoła rzymskokatolickiego.
Berget działa na prawach niezależnej fundacji, która została powołana celem rozbudowania pracy duszpasterskiej w ramach Kościoła Szwecji, ale służącą także chrześcijanom różnych wyznań. Od kilkunastu lat Berget nie ukrywała swoich konserwatywnych zapatrywań i nie zezwalała na odprawianie nabożeństw kobietom-księżom, na co władze diecezjalne przymykały oko, szanując organizacyjną autonomię placówki.
Przełożony wspólnoty ks. Peder Bergquist oraz pięciu jej członków zdecydowali, że w święta Wielkiej Nocy 2016 roku oficjalnie wstąpią do Kościoła rzymskokatolickiego. W wydanym oświadczeniu stwierdzili, że ich decyzja jest “ważnym krokiem na drodze do jedności”. Sam pastor Bergquist w niedługim czasie przyjmie święcenia diakonackie i kapłańskie w Kościele rzymskokatolickim.
Zupełnie inaczej sprawę widzą władze diecezji i oceniają ją jako zanegowanie duchowego dziedzictwa Berget. Konsekrowany na biskupa diecezji Västerås przed paroma tygodniami Mikael Mogren o konwersji ośrodka znajdującego się na terenie diecezji dowiedział się podczas wizyty w Berget, gdzie wygłaszał referat. Decyzję określił jako zasmucającą i irtytującą, nie tylko dlatego, że Kościół Szwecji wspomagał budowę ośrodka, ale że ani wspólnota ani jej zarząd nie poinformowały diecezji o toczących się rozmowach z Kościołem rzymskokatolickim. Diecezja Västerås została postawiona przed faktem dokonanym. – To katastrofa dla jedności chrześcijan – dodał biskup. Również diecezja rzymskokatolicka Szwecji nie powiadomiła (ewangelicko-luterańskiego) Kościoła Szwecji o swoich planach związanych z ośrodkiem Berget, mimo że rzymskokatolicki biskup Anders Aborelius ze Sztokholmu zgodził się zostać nadzorującym biskupem Berget.
W komentarzach prasowych, jakie ukazały się w szwedzkiej prasie kościelnej i świeckiej, dominuje rozczarowanie. W jednym z komentarzy były biskup diecezji Västerås bp Claes-Bertil Ytterberg podkreślił, że ekumenizm nie może być powodem dla konwersji, gdyż cierpi na tym sama idea ekumenizmu.
W Berget oprócz nabożeństwa luterańskiego, odprawiana będzie dodatkowo msza rzymskokatolicka. Członkowie wspólnoty chcieli uzyskać z Kongregacji Nauki Wiary pozwolenie na interkomunię między członkami zgromadzenia, ale Watykan powiedział stanowczo ‘nie’.