- 21 września, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Średniowieczna figura Marii Panny powróciła po 40 latach do Kościoła Miejskiego NMP w Wittenberdze, gdzie proboszczem był ks. dr Marcin Luter i gdzie rozpoczęła się Reformacja. Renowację figury współfinansowała rzymskokatolicka diecezja Magdeburga.
Ekumeniczny gest katolików w kolebce Reformacji
Średniowieczna figura Marii Panny powróciła po 40 latach do Kościoła Miejskiego NMP w Wittenberdze, gdzie proboszczem był ks. dr Marcin Luter i gdzie rozpoczęła się Reformacja. Renowację figury współfinansowała rzymskokatolicka diecezja Magdeburga.
600-letnia figura Matki Bożej została usunięta z zachodniego portalu Kościoła Miejskiego w latach 70. XX wieku ze względu na zły stan rzeźby. W jej miejsce wstawiono kopię i dopiero teraz zakończono prace restauratorskie w berlińskiej pracowni artystycznej. Część kosztów pokryła rzymskokatolicka diecezja Magdeburga jako ekumeniczny wkład w obchody 500-lecia Reformacji.
Figura Marii Panny powróciła na swoje miejsce już w sierpniu br., jednak dopiero 11 września odbyło się ekumeniczne poświęcenie poprzedzone nabożeństwem odprawionym wg porządku Niemieckiej Mszy Lutra (Deutsche Messe) z początków Reformacji. Wieczorem, przed zachodnim portalem rozpoczęła się ekumeniczna modlitwa, której przewodniczył ks. bp Johann Schneider, regionalny biskup Wittenbergi, reprezentujący bp Ilse Junkermann, zwierzchniczkę Ewangelickiego Kościoła Środkowych Niemiec, oraz bp Gerhard Feige, ordynariusz diecezji magdeburskiej.
Nie by to pierwszy gest katolików wobec wittenberskich ewangelików. Kilka lat wcześniej katolicy współfinansowali odnowienie chrzcielnicy wittenberskiego kościoła.
Kościół Miejski NMP w Wittenberdze jest jednym z najważniejszych miejsc dla historii luterańskiej reformacji. Proboszczem i kaznodzieją był ks. Marcin Luter, który mieszkał w pobliskim Czarnym Klasztorze augustianów. To właśnie w tej świątyni Luter wygłaszał pierwsze kazania w duchu reformacyjnym, tutaj służył również ks. Johannes Bugenhagen, spowiednik Lutra, reformator Danii i Pomorza, a kazania wygłaszał również ojciec współczesnego ruchu ekumenicznego abp Nathan Söderblom, prymas Kościoła Szwecji.
Najbardziej znanym elementem kościoła jest ołtarz reformacyjny wykonany przez czołowego malarza Reformacji, Łukasza Cranacha. Obrazy ołtarzowe są wizualnym kompendium teologii luterańskiej i poruszają zagadnienia związane z nauką o sakramentach, ale także kluczową teologią krzyża ukazaną w ołtarzowej predelli.
W ostatnich latach podjęto trud renowacji kolebki Reformacji – prace remontowe kosztują ok. 8 milionów euro, z czego parafia musi wyłożyć środki własne w wysokości ponad 1,5 milionów euro. Za historyczny gest katolików podziękował obecny proboszcz Kościoła Miejskiego, ks. dr Johannes Block.