Europejskie Spotkanie Młodych: Pierwszy raz bez brata Rogera
- 5 stycznia, 2006
- przeczytasz w 3 minuty
50 tys. osób, w tym prawie 12 tys. z Polski, wzięło udział w 28. Europejskim Spotkaniu Młodych w Mediolanie, które zakończyło się modlitwą o pokój na świecie. Pierwszy raz spotkanie odbyło się bez udziału brata Rogera, założyciela ekumenicznej wspólnoty braci z Taizé. Spotkanie trwało od 28 grudnia ub. r. do 1 stycznia 2006 roku. Uczestniczyli w nim katolicy, protestanci i prawosławni, a także przedstawiciele innych religii — żydzi i muzułmanie. […]
50 tys. osób, w tym prawie 12 tys. z Polski, wzięło udział w 28. Europejskim Spotkaniu Młodych w Mediolanie, które zakończyło się modlitwą o pokój na świecie. Pierwszy raz spotkanie odbyło się bez udziału brata Rogera, założyciela ekumenicznej wspólnoty braci z Taizé. Spotkanie trwało od 28 grudnia ub. r. do 1 stycznia 2006 roku. Uczestniczyli w nim katolicy, protestanci i prawosławni, a także przedstawiciele innych religii — żydzi i muzułmanie. Najliczniejszą grupą narodowościową byli Włosi, później Polacy, Niemcy, Serbowie, Litwini, Ukraińcy, Chorwaci, Hiszpanie i Portugalczycy. Było to już drugie spotkanie w duchu Taizé zorganizowane w Mediolanie, wcześniejsze miało miejsce w 1998 roku.
W tym roku po raz pierwszy spotkanie odbyło się bez brata Rogera Schutza (1915–2005), który zainicjował Europejskie Spotkania Młodych. Brat Alois, następca brata Rogera, przedstawił uczestnikom spotkania w Mediolanie specjalny list, będący przesłaniem swego poprzednika. Zaczynał się on od słów „To pokój serca pozwala patrzeć z nadzieją na świat”.
Kardynał Dionigi Tettamanzi, abp Mediolanu, przemawiając do młodych, powiedział m.in.: „Zabierzcie ducha nauki, rady, mądrości, pobożności, który przemieni wasze życie, plany, uczucia i pragnienia w autentycznie ludzkie i głęboko chrześcijańskie”. Dużym przeżyciem była Eucharystia sprawowana wieczorem 31 grudnia, której przewodniczył bp Henryk Tomasik, odpowiedzialny w Episkopacie Polski za duszpasterstwo młodzieży. Tę mszę św. koncelebrowało prawie 200 kapłanów, wzięło w niej udział ponad 10 tys. Polaków.
Każdego dnia młodzież gromadziła się w ponad 400 parafiach Mediolanu i okolic, oraz w potężnych halach targowych — na modlitwie, śpiewaniu kanonów, adoracji, rozważaniach i trwaniu w ciszy. Codziennie dyskutowano m.in. nad sposobami odnawiania wewnętrznego pokoju wobec przeżywanych trudności życiowych i kryzysów oraz o działalności na rzecz pokoju na świecie. Był też czas na zwiedzanie Mediolanu, szczególnie jego zabytków. Młodzież na ulicach tańczyła i śpiewała w różnych językach, a w noc sylwestrową zabawa trwała do rana, także w tramwajach, autobusach i w metrze.
W spotkaniu w Mediolanie wzięła udział młodzież również z polskich duszpasterstw franciszkańskich, m.in. z Krosna na Podkarpaciu i Gdyni. Grupa z Krosna liczyła sześćdziesiąt osób, jej przewodnikiem i organizatorem był o. Tadeusz Pobiedziński OFMConv.
„Przed wyjazdem do Mediolanu odbyło się kilka spotkań formacyjnych przy naszej parafii Nawiedzenia NMP w Krośnie — wyjaśnia o. Pobiedziński. — Po przyjeździe do Włoch zostaliśmy skierowani do 18-tysięcznego miasteczku o nazwie Melzo, oddalonym 25 kilometrów od centrum Mediolanu. Spotkanie było prawdziwym świętem młodości, radości i modlitwy, jednak wyczuwało się atmosferę żalu i smutku z powodu nieobecności brata Rogera. Jeśli chodzi o przyjęcie w rodzinach, to doświadczyliśmy wielkiej otwartości i serdeczności ze strony gospodarzy. O świetnej, włoskiej kuchni już nie wspomnę… Mieszkańcy Mediolanu byli w szoku nie tylko z powodu przyjazdu wielkiej liczby młodzieży. Akurat w tych dniach, kiedy trwało spotkanie, było zimno jak nigdy wcześniej. Utrzymywała się temperatura od minus 3 do minus 6 stopni, cały czas leżał śnieg. 30 grudnia zostały odwołane kursy pociągów. Powodem tego paraliżu komunikacyjnego był atak zimy, a temperatura spadła do niespotykanego tu poziomu siedmiu kresek poniżej zera” – dodaje o. Pobiedziński.
Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się na przełomie grudnia i stycznia, są etapem „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”, zapoczątkowanej przez brata Rogera. Mają one uwrażliwić młodych i zachęcić ich, aby byli znakiem zaufania, pokoju i pojednania w swoich środowiskach. Spotkania organizowane przez wspólnotę z Taizé, odbyły się w 15 miastach Europy, po raz pierwszy w 1978 roku w Paryżu. W Polsce dwa miasta gościły młodzież: Wrocław (1989 i 1995) i Warszawa (1999). Kolejne, już 29. Europejskie Spotkania Młodych, odbędzie się w stolicy Chorwacji — Zagrzebiu.
:: Ekumenizm.pl: Brat Roger