- 6 lutego, 2017
- przeczytasz w 2 minuty
Papież Franciszek przyjął dziś delegację Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD) z przewodniczącym Rady EKD bawarskim bp. Heinrichem Bedfordem-Strohmem, wiceprzewodniczącą bp Anette Kurschus i prezes Synodu Irmgard Schwaetzer na czele. Ewangelikom towarzyszył ka...
Ewangelicy u papieża Franciszka
Papież Franciszek przyjął dziś delegację Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD) z przewodniczącym Rady EKD bawarskim bp. Heinrichem Bedfordem-Strohmem, wiceprzewodniczącą bp Anette Kurschus i prezes Synodu Irmgard Schwaetzer na czele. Ewangelikom towarzyszył kard. Reinhard Marx, szef niemieckiego episkopatu, oraz kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Bp Bedford-Strohm oraz kard. Marx zaprosili papieża do odwiedzenia Niemiec jeszcze w tym roku. Dwa lata temu podobne zaproszenie wystosowali prezydent RFN Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel.
Oprócz wątków ekumenicznych związanych z jubileuszem 500 lat reformacji nie zabrakło mocnych odniesień do obecnych sytuacji politycznej na świecie. W przemówieniu skierowanym do papieża, bp Bedford-Strohm podkreślił, że w 2017 roku świat potrzebuje wspólne świadectwa Kościołów chrześcijańskich. — Tam, gdzie odmawia się miłosierdzia i współczucia, tam ‘społeczny grzech’ zagraża współistnieniu ludzi (…) W różnych krajach nowy populizm dokonuje wywyższenia własnego narody i wyklucza duże grupy ludzi. Uchodźcy nie są żadnym ‘potopem’, ani też ‘falą’, ale ludźmi z godnością, stworzonymi na obraz i podobieństwo Boga. Murami, płotami lub obojętnością międzynarodowa wspólnota państw nie wypełni swoich humanitarnych zobowiązań – mówił luterański biskup.
Przewodniczący Rady EKD wskazał na głębokie relacje ekumeniczne, czego dowodem są wspólne obchody i upamiętnienia 500 lat reformacji — Wspólna droga obydwu Kościołów w Niemczech jest biblijnym doświadczeniem cudu (por. Ps. 118,23), gdyż po wielu wiekach wrogości i wzajemnych oskarżeń możliwe jest wspólne obchodzenie Święta Chrystusowego.
Za tydzień odbędzie się w Hildesheim wspólne nabożeństwo ekumeniczne Kościoła ewangelickiego i rzymskokatolickiego w Niemczech z okazji 500 lat reformacji – będzie miało ono charakter dziękczynny i pokutny.
Biskup poprosił papieża Franciszka o wsparcie dalszych ekumenicznych działań, aby przeciwdziałać stagnacji ekumenii.
Dziękując za przemówienie bp. Bedforda-Strohma, papież Franciszek również odniósł się do początków reformacji i intencji reformatorów, stwierdzając, że tym, co nimi kierowało i niepokoiło było pragnienie wskazywania drogi ku Chrystusowi. — Także i dziś owo pragnienie musi leżeć nam na sercu, po tym jak – dzięki Bogu – obraliśmy wspólną drogę. Ten rok upamiętnienia daje nam okazję, aby pójść kolejny krok naprzód, nie patrząc na przeszłość z urazą, ale w Duchu Chrystusa i we wspólnocie z nim, aby ludziom naszych czasów znów ukazać radykalną unikalność Jezusa i bezgraniczne miłosierdzie Boże. Tego też chcieli reformatorzy. To, że ich wezwanie do odnowy wywołały zdarzenia, które doprowadziły do podziału wśród chrześcijan, było naprawdę tragiczne – zaznaczył papież.
Szczegółowa relacja z wizyty delegacji EKD w Rzymie znajduje się na stronach Dekady Refomacji (TUTAJ).