Fundamentaliści biblijni chcą dialogu z islamem
- 26 maja, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Liderzy amerykańskich wspólnot fundamentalistycznych opowiedzieli się za rozpoczęciem jakiejś formy dialogu z islamem. Potępili oni także wrogie muzułmanom wypowiedzi niektórych ewangelicznych kaznodziejów. Zasady dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego są obecnie szczegółowo omawiane przez liderów protestanckich wspólnot konserwatywnych i fundamentalistycznych. Jedno jest już jednak pewne: celem dialogu ma być wzajemne poznanie i zrozumienie. Jak podkreślają pomysłodawcy omawianego dokumentu — ewangeliczni chrześcijanie powinni zacząć aktywnie uczestniczyć w dialogu z ludźmi, […]
Liderzy amerykańskich wspólnot fundamentalistycznych opowiedzieli się za rozpoczęciem jakiejś formy dialogu z islamem. Potępili oni także wrogie muzułmanom wypowiedzi niektórych ewangelicznych kaznodziejów.
Zasady dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego są obecnie szczegółowo omawiane przez liderów protestanckich wspólnot konserwatywnych i fundamentalistycznych. Jedno jest już jednak pewne: celem dialogu ma być wzajemne poznanie i zrozumienie. Jak podkreślają pomysłodawcy omawianego dokumentu — ewangeliczni chrześcijanie powinni zacząć aktywnie uczestniczyć w dialogu z ludźmi, którzy mieszkają obok nich, a wyznają inną religię.
Nie ma jednak zgody, co do tego, czy wzajemne poznanie ma być jedynym celem dialogu. Niektórzy liderzy chrześcijan fundamentalistycznych podkreślają bowiem, że dialog ostatecznie powinien nastawiony być na ewangelizację. Inni odrzucają taką myśl i podkreślają, że celem dialogu ma być tylko poznanie i budowanie lepszej cywilizacji w oparciu o zasady dobra wspólnego.
Jak dotąd większość fundamentalistycznych chrześcijan odrzucało już samą możliwość dialogu międzyreligijnego, uważając ją za okazję do bałwochwalstwa.