Głębsza duchowość drogą do pojednania
- 4 września, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Pogłębienie duchowości jest niezbędne do postępów na drodze dialogu między Kościołami katolickim a prawosławnym i do przezwyciężanie trwającej już ponad 1000 lat schizmy — uważa Jan Paweł II. Opinię taką wyraził Jan Paweł II w liście z okazji sympozjum w Ioannina w Grecji. Jest to kolejne z serii sympozjów organizowanych od 1992 roku przez Franciszkański Instytut Duchowości Antonianum Pontificcium Athenaeum w Rzymie oraz Fakultet Teologiczny Uniwersytetu Arystotelesa w Tesalonikach. Dyskutowano w ich trakcie o modlitwie […]
Pogłębienie duchowości jest niezbędne do postępów na drodze dialogu między Kościołami katolickim a prawosławnym i do przezwyciężanie trwającej już ponad 1000 lat schizmy — uważa Jan Paweł II.
Opinię taką wyraził Jan Paweł II w liście z okazji sympozjum w Ioannina w Grecji. Jest to kolejne z serii sympozjów organizowanych od 1992 roku przez Franciszkański Instytut Duchowości Antonianum Pontificcium Athenaeum w Rzymie oraz Fakultet Teologiczny Uniwersytetu Arystotelesa w Tesalonikach. Dyskutowano w ich trakcie o modlitwie i kontemplacji, życiu monastycznym czy o potrzebie duchowości w życiu kościelnym.
Tematem tegorocznego spotkania są “Relacje między duchowością a chrześcijańskimi dogmatami na Wsachodzie i Zachodzie”.
Duchowość wpływa na dyspozycję ducha i serca i tworzy odpowiedni kontekst do dialogu i otwierania się na pokrewne drogi — podkreślał papież w liście. Jest to szczególnie ważne, w kontekście problemów, które wciąż dzielą chrześcijan katolickich i prawosławnych.