I będziecie błogosławieństwem
- 20 maja, 2003
- przeczytasz w 4 minuty
“I będziecie błogosławieństwem” — tak brzmi hasło przewodnie Ekumenicznego Dnia Kościoła “Berlin 2003”. Od 28 maja do 1 czerwca 2003 mogą goście z Niemiec i z całego świata przeżyć wspólnie jedyne w swoim rodzaju forum dialogu i wielkie święto spotkania. UWAGA! Niedawno zmieniono wysokść opłat uczestnictwa dla osób z Europy Środkowo-Wschodniej. Terazwstęp jest darmowy, po okazaniu legitymacji studenckiej, lub innego zaświadczenia o niskich zarobkach. Podstawy, zadania i cele Ekumenicznych […]
“I będziecie błogosławieństwem” — tak brzmi hasło przewodnie Ekumenicznego Dnia Kościoła “Berlin 2003”.
Od 28 maja do 1 czerwca 2003 mogą goście z Niemiec i z całego świata przeżyć wspólnie jedyne w swoim rodzaju forum dialogu i wielkie święto spotkania.
UWAGA! Niedawno zmieniono wysokść opłat uczestnictwa dla osób z Europy Środkowo-Wschodniej. Terazwstęp jest darmowy, po okazaniu legitymacji studenckiej, lub innego zaświadczenia o niskich zarobkach.
Podstawy, zadania i cele Ekumenicznych Dni Kościoła
1. Podstawy Ekumenicznych Dni Kościoła
Wspólną podstawą Ekumenicznych Dni Kościoła jest Biblia jako źródło wiary wszystkich wyznań chrześcijańskich w trójjedynego Boga, o którym mówią starokościelne wyznania wiary.
Główne treści ich przesłania powinny więc wpływać na merytoryczny kierunekEkumenicznych Dni Kościoła: przebijać ma przez nie Boża obietnica zbawienia, przykazanie miłości, wiara w odpuszczenie grzechów i win, usprawiedliwienie jedynie z wiary oraz posłannictwo do świata.
Połączeni przez chrzest, wspólne wysławianie żywego Boga i wiarę w Bożą obecność, objawioną w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, z nadzieją stawiamy kolejne kroki na drodze ku obiecanej jedności.
2. Zadania i cele Ekumenicznych Dni Kościoła
1. Wspólne świadectwo i udział w kształtowaniu współczesnego świata
Ekumeniczne Dni Kościoła wplecione są w różnorodne inicjatywy i działania ekumeniczne w naszym kraju i pragną tym samym przyczynić się do budowania drogi ku widzialnej jedności wszystkich chrześcijan. Mają stać się wyjątkowym miejscem wspólnego świadectwa i pokazać, iż ponad wszelkimi granicami wyznaniowymi wspólnota w wierze jest silniejsza i istotniejsza od wszystkiego, co dzieli. Do tego, co wspólne, należy także przekonanie, iż jako chrześcijanie możemy przyczynić się do “uzdrowienia” świata. Chrześcijańskie przyznanie się do Boga znajduje swoje odzwierciedlenie w bezwarunkowym poszanowaniu godności każdego człowieka oraz w trosce o sprawiedliwe i pokojowe współżycie ludzi.
Wspólnym zadaniem wszystkich chrześcijan jest udział, wraz z ich podstawowymi wartościami i przekonaniami, w kształtowaniu świata. Ponoszą oni współodpowiedzialność za państwo i politykę, gospodarkę i sprawiedliwy porządek społeczny, za naukę, kulturę, media, za pokój i rozwój kultury, za sprawiedliwość, obronę godności człowieka oraz za całe Boże stworzenie.
W poczuciu wspólnoty i łączności ze wszystkimi ludźmi chrześcijanie są częścią współczesnego świata, w którym odniesienia do tradycji chrześcijaństwa zostały częściowo albo zapomniane, albo wskutek świadomie podjętej decyzji przerwane. Ekumeniczne Dni Kościoła pojmują się więc jako miejsce dialogu chrześcijan różnych wyznań ze zwolennikami innych religii lub z ludźmi o innych przekonaniach.
W tym sensie poszukują możliwości wspólnego udziału chrześcijan różnych konfesji w kształtowaniu świata, którego są częścią. We wspólnych wysiłkach na rzecz pokoju, sprawiedliwości, zrównoważonego zachowania stworzenia i skutecznej obrony uciśnionych, chrześcijanie postrzegają siebie jako siłę społeczną, która wraz z innymi wnosi swój wkład w kształtowanie świata.
2. Spotkanie w wielości i różnorodności
Ekumeniczne Dni Kościoła stwarzają przestrzeń, w której chrześcijanie o różnych tradycjach i przymiotach mogą się spotkać i poznać. Chcemy dostrzec różnice w formach pobożności i liturgii, sposobach kształtowania dnia codziennego i życia osobistego oraz doświadczać je jako ubogacenie nas samych. Zapraszając się wzajemnie słowami “pójdźcie i zobaczcie”, możemy przezwyciężyć obcość i niewiedzę, zyskać nowe doświadczenia i wiedzę oraz umożliwić głębsze poznanie wewnętrznej więzi, istniejącej pomiędzy chrześcijanami.
3. Kolejne kroki na drodze do jedności
Ekumeniczne Dni Kościoła są szansą na poczynienie postępów w drodze do jedności wszystkich chrześcijan. Potrzebny jest ku temu teologiczny dyskurs, który wymieni to, co wspólne i nie będzie milczał na temat tego, co dzieli. Ekumeniczne Dni Kościoła dają możliwość porozmawiania o sprawach duszpasterskich w parafiach oraz trudnościach i szansach wynikających z codziennego współżycia oraz nawiązania owocnej wymiany myśli i doświadczeń. Ekumeniczne Dni Kościoła ukażą to wszystko, co już dzisiaj jest możliwe podczas wspólnych nabożeństw, spotkań liturgicznych i doświadczeń duchowych. Ponadto Ekumeniczne Dni Kościoła łączą się nierozerwalnie z nadzieją na postępy w kwestii wspólnej Komunii Świętej. Mają stać się one przykładem i wzorem miejsca, w którym rozwijane, dyskutowane i praktykowane będą różnorodne nowe formy. W ten sposób właśnie Ekumeniczne Dni Kościoła mają okazać odwagę i tej odwagi dodawać.
Uchwalone przez Prezydentów Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) i Niemieckich Ewangelickich Dni Kościoła (DEKT) 12. lutego 2000.
Ökumenischer Kirchentag 2003