Jak zwrócić ikonę?
- 16 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls potwierdził informację, iż Jan Paweł II zdecydował o zwróceniu prawosławnym wiernym w Rosji ikony Matki Bożej z Kazania. Jest ona jedną z najsłynniejszych i najbardziej czczonych przez Rosyjski Kościół Prawosławny ikon. Jak informowaliśmy, o zwrocie ikony mówił po audiencji u Papieża przewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej, Sergiej Mironov 29 marca br. Podkreślił on wówczas, iż wszystkie sprawy sporne między Watykanem i Rosją są już rozwiązane. Termin i sposób […]
Rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls potwierdził informację, iż Jan Paweł II zdecydował o zwróceniu prawosławnym wiernym w Rosji ikony Matki Bożej z Kazania. Jest ona jedną z najsłynniejszych i najbardziej czczonych przez Rosyjski Kościół Prawosławny ikon.
Jak informowaliśmy, o zwrocie ikony mówił po audiencji u Papieża przewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej, Sergiej Mironov 29 marca br. Podkreślił on wówczas, iż wszystkie sprawy sporne między Watykanem i Rosją są już rozwiązane.
Termin i sposób przekazania ikony – zdaniem rzecznika — nie jest jednak jeszcze określony i jest obecnie przedmiotem rozmów. Decyzję o zwrocie ikony wiąże się z pogłoskami o planowanej wizycie Papieża w Kazaniu, w drodze do Mongolii w sierpniu br. Patriarchat Moskiewski określił możliwość takiej wizyty jako „teorię absolutnie nieprawdopodobną”.
W 2005 r. odbędą się w Kazaniu uroczystości 1000 lecia założenia miasta. Ikona matki Bożej została wywieziona z miasta w 1918 r. w obawie przed bolszewikami. Odnaleziono ją w 1993 r. i podarowano Papieżowi. Od tej pory znajduje się w jego prywatnych apartamentach.
Ikona jest uznawana przez Rosyjski Kościół Prawosławny za „cudowną” oraz „obronę Rosji”. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1579 r. Przedstawia wizerunek Marii z Dzieciątkiem. Odegrała ogromną rolę w kształtowaniu się rosyjskiej pobożności oraz narodowej tożsamości kraju.