- 1 lipca, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz rzymskokatolicka Konferencja Biskupów Niemieckich (DBK) porozumiały się ws. ekumenicznego upamiętnienia 500-lecia Reformacji – informuje portal luter2017.pl.
Jednak wspólne upamiętnienie Reformacji
Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) oraz rzymskokatolicka Konferencja Biskupów Niemieckich (DBK) porozumiały się ws. ekumenicznego upamiętnienia 500-lecia Reformacji – informuje portal luter2017.pl.
29 czerwca 2015 r. EKD i DBK upubliczniły korespondencję między bp. Heinrichem Bedford-Strohmem, prezesem Rady EKD, oraz kard. Reinhardem Marxem, przewodniczącym DBK.
Uzgodniono, że 11 marca 2017 r. odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo pojednania, podczas którego przedstawiciele tradycji rzymskokatolickiej i ewangelickiej będą prosić Boga i siebie nawzajem o przebaczenie, a także wyznają winę za podział Kościoła.
Wcześniej, bo w dniach od 16 do 22 października 2016 roku, przedstawiciele EKD i DBK odbędą wspólną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jeszcze nie do końca sprecyzowanym pomysłem EKD są ekumeniczne obchody Święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września 2016 r.) – do udziału w ekumenicznej liturgii EKD chce zaprosić nie tylko katolików, ale i anglikanów, prawosławnych oraz innych chrześcijan, aby podkreślić łączącą moc krzyża Jezusa Chrystusa.
List prezesa Rady EKD kończy się wyraźnym zaproszeniem skierowanym do niemieckiego episkopatu rzymskokatolickiego, aby wspólnie obchodzić 500-lecie Reformacji jako Święto Chrystusowe (Christusfest).
Dotychczas nie było pewne czy i na jakich zasadach katolicy i ewangelicy w Niemczech wspólnie podejmą zbliżające się obchody 500-lecia Reformacji. O ile dla ewangelików jubileuszowy 2017 jest powodem do świętowania, w tym i przypominania trudnych aspektów Reformacji, o tyle strona rzymskokatolicka podkreślała, że nie może włączyć się w świętowanie, a jedynie w upamiętnienie wydarzeń sprzed 500 lat, które dla rzymskich katolików — zupełnie inaczej niż dla ewangelików — wiążą się przede wszystkim z podziałem zachodniego chrześcijaństwa.
Szczegółowe informacje tutaj.