- 21 czerwca, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Okrągłe jubileusze obchodzą w tym roku dwie instytucje na co dzień zajmujące się dialogiem międzywyznaniowym – Bossejski Instytut Ekumeniczny świętuje 70. urodziny, a Centrum Anglikańskie w Rzymie 50 lat.
Jubileusze instytucji ekumenicznych
Okrągłe jubileusze obchodzą w tym roku dwie instytucje na co dzień zajmujące się dialogiem międzywyznaniowym – Bossejski Instytut Ekumeniczny świętuje 70. urodziny, a Centrum Anglikańskie w Rzymie 50 lat.
Bossey
Bossejski Instytut Ekumeniczny lub Instytut Ekumeniczny w Bossey (Szwajcaria) to jedna z najbardziej znanych i najstarszych placówek naukowych na świecie podejmujących temat ekumenizmu. Siedzibą instytutu powołanego w 1946 roku z inicjatywy późniejszego sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK), pastora Willema Visser Hoofta, jest zamek w Bossey. Instytut stał się kluczowym zapleczem teologicznym dla powstałej w 1948 ŚRK, do której należą Kościoły tradycji prawosławnej, protestanckiej, anglikańskiej i starokatolickiej. Z placówką współpracuje również Kościół rzymskokatolicki.
Instytut organizuje również szkolenia, sympozja i innego rodzaju kursy dla teologów różnych tradycji chrześcijańskich. Włącza się również w rozmowy o charakterze międzyreligijnym.
Obecnym dyrektorem Instytutu jest ks. dr Ioan Sauca, duchowny Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej.
Centralne uroczystości jubileusze Instytut odbędą się na przełomie września i października br.
Anglikanie w Rzymie
50. urodziny świętuje Centrum Anglikańskie w Rzymie, będące przedstawicielstwem Wspólnoty Anglikańskiej w duchowym centrum Kościoła rzymskokatolickiego. Centrum powstało m.in. z inicjatywy Michaela Ramseya, arcybiskupa Canterbury (1961–1974) po historycznym spotkaniu z papieżem Pawłem VI w Rzymie. Obchody jubileuszowe trwają od marca br. i potrwają do końca roku zarówno we Włoszech, jak i w Anglii. Punktem kulminacyjnym obchodów były uroczyste nieszpory (evensong) w Opactwie Westminsterskim. Kazanie wygłosił abp Canterbury Justin Welby (tekst tutaj).
Centrum Anglikańskie w Rzymie, mieszczące się w części pochodzącego z XVII wieku Palazzo Doria Pamphilj w historycznej części Rzymu, dysponuje kaplicą i jest miejscem dialogu anglikańsko-rzymskokatolickiego na różnych płaszczyznach. Jednak najbardziej imponująca jest Biblioteka Moormana nazwana na cześć anglikańskiego ekumenisty i teologa, biskupa Rippon Johna Moormana.
Obok Międzynarodowej Anglikańsko-Rzymskokatolickiej Komisji Dialogu (ARCIC) oraz działającej od 2001 roku Międzynarodowej Anglikańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności i Misji (IARCCUM), Centrum Anglikańskie w Rzymie jest jednym z trzech głównych instrumentów dialogu Kościołów Wspólnoty Anglikańskiej z Kościołem rzymskokatolickim. Obecnie dyrektorem Centrum jest abp David Moxton, były prymas nowozelandzkiej prowincji anglikańskiej. Dyrektor centrum jest z urzędu przedstawicielem Arcybiskupa Canterbury przy Stolicy Apostolskiej.
Rok temu złoty jubileusz obchodził Instytut Ekumeniczny w Strassburgu założony przez Kościoły członkowskie Światowej Federacji Luterańskiej.