- 18 sierpnia, 2016
- przeczytasz w 3 minuty
Reformacja w ekumenicznej perspektywie – to tytuł nowej publikacji rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich wydanej z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji.
Katolicki przewodnik po 500-leciu Reformacji
Reformacja w ekumenicznej perspektywie – to tytuł nowej publikacji rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich wydanej z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji.
Tekst, który dostępny jest również bezpłatnie w wersji elektronicznej, składa się z dwóch części.
Pierwszą stanowią dokumenty z dialogów ekumenicznych, które dotyczą nowej oceny Lutra oraz Reformacji. Oprócz fragmentów Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu (1999) umieszczono również szereg tekstów ekumenicznych o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym, w tym wyjątki z najnowszego wspólnego dokumentu „Od konfliktu do komunii”, a także korespondencję ekumeniczną między przewodniczącym DBK kard. Reinhardem Marxem a luterańskim biskupem Heinrichem Bedford-Strohmem, prezesem Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec.
Drugą część stanowią dokumenty rzymskokatolickie, zaczynając od dekretu ekumenicznego Soboru Watykańskiego II, a kończąc na współczesnych stanowiskach, w tym wypowiedziach trzech ostatnich papieży.
200-stronicowa broszura zawiera również załącznik ze wskazówkami dydaktycznymi do pracy w szkołach, parafiach oraz kursach, zajmujących się teologicznym kształceniem dorosłych.
- Publikacja jest przede wszystkim pomocą w pracy teologicznej dla tych teologów, którzy zaangażowani są w dialog ekumeniczny – nie tylko kapłani, ale też świeccy teolodzy i teolożki. Broszura pomaga w obiektywnym zmierzeniu się z najważniejszymi tematami związanymi z osobą Marcina Lutra oraz teologią reformatorów – podkreślił w rozmowie z niemiecką Katolicką Agencją Informacyjną (KNA) prof. Wolfgang Thönissen, dyrektor Instytutu Ekumenicznego im. Johann-Adam-Möhler w Paderborn. Według rzymskokatolickiego ekumenisty, jednym z największych odkryć XX wieku jest fakt, że mimo prób odcięcia się i potępienia Marcina Lutra, możliwe było odnalezienie teologa, który także i dziś jest w stanie zaoferować katolickiej teologii ważne impulsy. – Papież Benedykt XVI bardzo wyraźnie stwierdził to podczas odwiedzin w klasztorze augustianów w Erfurcie w 2011 roku – dodał Thönissen.
Warto przypomnieć, że w 2015 roku teolodzy rzymskokatoliccy i ewangeliccy w Niemczech opublikowali dwujęzyczny tekst, podejmujący problematykę 500-lecia Reformacji. Więcej informacji o publikacji można przeczytać tutaj.
Fragment z przedmowy broszury „Reformacja w ekumenicznej perspektywie” sygnowanej przez ordynariusza rzymskokatolickiej diecezji Magdeburga, bp. Gerharda Feige, przewodniczącego Komisji ds. Ekumenizmu DBK:
Na przestrzeni czasu historia Reformacji w Kościele katolickim doświadczyła zmiennej recepcji. Wielokrotnie obraz wydarzeń i protagonistów był uwarunkowany był negatywnymi i dewaluującymi ocenami. Wraz z postanowieniami Soboru Watykańskiego II stała się możliwa zmiana w ocenie, która uwidoczniła się we własnych stanowiskach oraz wspólnym wypracowaniu ekumenicznych dokumentów dialogu. Wspomnienie Reformacji nie jest wciąż wolne bólu, gdyż łączy się ze skutkami podziału zachodniego chrześcijaństwa, którego rany odczuwane są do dziś. Cieszy więc fakt, że teologii katolickiej udało się w międzyczasie rzeczowo przepracować wydarzenia z XVI wieku. W długim dialogu ekumenicznym udało się na nowo ocenić teologiczne różnice w doktrynie, które mają swoje źródło w czasach Reformacji.