Kolejna dyskusja o interkomunii
- 29 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
“Brat Roger snuł w swym długim życiu wiele ekumenicznych marzeń, jednak jedno z nich spełniło się tuż po jego śmierci: podczas eucharystycznego nabożeństwa, celebrowanego we wtorek za Brata Rogera, szwajcarskiego protestanta, przez rzymsko-katolickiego kardynała, komunikanty były rozdawane wiernym bez żadnej dyskryminacji, bez względu na wyznanie” — napisał 24 sierpnia “New York Times” w swej relacji z pogrzebu Brata Roger. Przypomnijmy że mszę pogrzebową odprawił w Taize kard. Walter Kasper. […]
“Brat Roger snuł w swym długim życiu wiele ekumenicznych marzeń, jednak jedno z nich spełniło się tuż po jego śmierci: podczas eucharystycznego nabożeństwa, celebrowanego we wtorek za Brata Rogera, szwajcarskiego protestanta, przez rzymsko-katolickiego kardynała, komunikanty były rozdawane wiernym bez żadnej dyskryminacji, bez względu na wyznanie” — napisał 24 sierpnia “New York Times” w swej relacji z pogrzebu Brata Roger. Przypomnijmy że mszę pogrzebową odprawił w Taize kard. Walter Kasper. Nabożeństwo to na nowo rozbudziło dyskusje na temat możliwości interkomunii pomiędzy katolikami i ewangelikami.
Jak już informowaliśmy, kontrowersje wzbudziło już wcześniej przyjęcie przez Brata Roger komunii z rąk kard. Ratzingera podczas mszy pogrzebowej Jana Pawła II. Dopiero w lipcu Watykan zdecydował się na nieoficjalne zajęcie stanowiska w tej sprawie. Według niego Brat Roger miał przyjąć komunię przez… pomyłkę! Jednocześnie podkreślano, że założyciel Taize podzielał wiarę Kościoła rzymskiego w realną obecność Chrystusa w znakach eucharystycznych.
Agencja informacyjna CathNews podaje z kolei, że Brat Roger — pomimo swej ekumenicznej pasji — nie był zwolennikiem interkomunii, i że nie była ona praktykowana w Taize. Z drugiej strony serwis ten podkreśla dobre stosunki,które łączyły założyciela wspólnoty z prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kard. Ratzingerem.
Komentując głosy, które pojawiły się w mediach po zeszłotygodniowym pogrzebie Brata Rogera, anonimowi przedstawiciele Watykanu zapewniają, że przypadek założyciela Taize był zupełnie wyjątkowy, i że oficjalne stanowisko Kościoła Rzymsko-Katolickiego w sprawie interkomunii nie uległo zmianie.
Na zdjęciu: kard. Kasper przewodniczy eucharystii podczas pogrzebu Brata Roger.