Kongres teolożek w Rzymie
- 31 marca, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Wczoraj rozpoczął się w Rzymie pierwszy międzynarodowy kongres teolożek. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Teolożki – w jakiej Europie?”. Bierze w nim udział 150 kobiet z 20 krajów. Polskę reprezentuje Monika Waluś, absolwentka i doktorantka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Większość uczestniczek to katoliczki, lecz nie brak również przedstawicielek innych denominacji chrześcijańskich. Są też obecne reprezentantki islamu i judaizmu. W programie kongresu przewidziane jest spotkanie uczestniczek z papieżem Benedyktem XVI. […]
Wczoraj rozpoczął się w Rzymie pierwszy międzynarodowy kongres teolożek. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Teolożki – w jakiej Europie?”. Bierze w nim udział 150 kobiet z 20 krajów. Polskę reprezentuje Monika Waluś, absolwentka i doktorantka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Większość uczestniczek to katoliczki, lecz nie brak również przedstawicielek innych denominacji chrześcijańskich. Są też obecne reprezentantki islamu i judaizmu. W programie kongresu przewidziane jest spotkanie uczestniczek z papieżem Benedyktem XVI.
Komentując rzymskie spotkanie Marinella Perroni, jedna z jego organizatorek, powiedziała m. in.: “40 lat po Soborze Watykańskim II jest czymś oczywistym, że kobiety mają dostęp do studiowania i akademickiego nauczania teologii; ich pełne włączenie w życie Kościoła jest symbolem jednej z nagłębszych przemian, zainicjowanych przez to soborowe zgromadzenie.”
Marinella Perroni jest przewodniczącą Komitetu Koordynacyjnego Włoskich Teolożek, a zarazem profesorem Nowego Testamentu na papieskim wydziale teologicznym św. Anzelma w Rzymie. Jest ona autorką wielu prac poświęconych kobietom, występującym na kartach Biblii. To jej zdjęcie zdobi tę notatkę.