Konwersja na judaizm
- 4 września, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Pierwszym krokiem do konwersji na judaizm jest spotkanie z lokalnym rabinem, który pyta o pochodzenie oraz powody, dla których osoba chce przejść na judaizm. Następnie, przez okres 1–3 lat, należy przejść studia w Warszawie, na których poznaje się prawo i tradycje judaizmu. Jednak znajomość i rozumienie judaizmu, a nawet pragnienie, by żyć zgodnie z tą wiedzą, nie wystarczy do konwersji. Osoba pragnąca żyć zgodnie z przykazaniami (micwot) musi faktycznie je przestrzegać. “Całe twoje ciało […]
Pierwszym krokiem do konwersji na judaizm jest spotkanie z lokalnym rabinem, który pyta o pochodzenie oraz powody, dla których osoba chce przejść na judaizm. Następnie, przez okres 1–3 lat, należy przejść studia w Warszawie, na których poznaje się prawo i tradycje judaizmu. Jednak znajomość i rozumienie judaizmu, a nawet pragnienie, by żyć zgodnie z tą wiedzą, nie wystarczy do konwersji.
Osoba pragnąca żyć zgodnie z przykazaniami (micwot) musi faktycznie je przestrzegać. “Całe twoje ciało i cała twoja dusza muszą pozostawać w związku z Torą i z przykazaniami. Musisz przestrzegać (dla przykładu) szabatu, /…/, być szczerym, nie plotkować, obchodzić święta, modlić się” — powiada rabin Michael Schudrich. Stwierdza on, że konwersja na judaizm jest prosta, ponieważ procedura jest jasna i wyraźnie określona. Ale zarazem jest wymagająca, ponieważ od konwertyty wymaga się nie tylko znajomości, ale przede wszystkim przestrzegania niemal wszystkich przepisów żydowskiego prawa i tradycji.
Jeżeli osoba chcąca przejść na judaizm, wraz ze swym rabinem, uzna gotowość do konwersji, zostanie zaproszona przez rabina na spotkanie z sądem rabinicznym (Bejt Din), podejmującym ostateczną decyzję. Z reguły mają miejsce dwa takie spotkania, po których następuje obrzezanie (brit mila) dla mężczyzn, oraz zanurzenie w rytualnej łaźni (mykwa).
“Konwersja na każdą religię to poważna decyzja życiowa. W judaizmie wierzymy w to, że każdy moralnie żyjący człowiek ma udział w przyszłym świecie. Jeśli zaś kto chce zostać Żydem, musi być gotowy i zdolny do tego, by przestrzegać wszystkich praw i obyczajów (nawet jeśli nie robią tego ci, którzy urodzili się Żydami)” — powiada rabin Schudrich. Dlatego zaleca on, aby proces konwersji dokonywał się powoli, z wielką troską i namysłem.
źródło:Forum Żydów Polskich