Kościoły kanadyjskie wobec nowej definicji małżeństwa.
- 12 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Czy zapowiedziana legalizacja związków jednopłciowych w Kanadzie zmusi niechętnych temu duchownych do błogosławienia w kościele par homoseksualnych? Przywódcy Kościołów w Kanadzie są podzieleni. Duchowni Zjednoczonego Kościoła Kanady oraz Kościoła Anglikańskiego, opowiadający się za błogosławieństwem par homoseksualnych są przekonani, iż historyczna decyzja rządu Kanady o dopuszczeniu par gejów i lesbijek do zawarcia małżeństwa nie oznacza, że duchowni będą zmuszeni do działania wbrew swojemu sumieniu. Sekretarz generalny Kanadyjskiej Rady Kościołów, skupiającej największe Kościoły […]
Czy zapowiedziana legalizacja związków jednopłciowych w Kanadzie zmusi niechętnych temu duchownych do błogosławienia w kościele par homoseksualnych? Przywódcy Kościołów w Kanadzie są podzieleni.
Duchowni Zjednoczonego Kościoła Kanady oraz Kościoła Anglikańskiego, opowiadający się za błogosławieństwem par homoseksualnych są przekonani, iż historyczna decyzja rządu Kanady o dopuszczeniu par gejów i lesbijek do zawarcia małżeństwa nie oznacza, że duchowni będą zmuszeni do działania wbrew swojemu sumieniu. Sekretarz generalny Kanadyjskiej Rady Kościołów, skupiającej największe Kościoły protestanckie i Kościół Katolicki, także powołała się na słowa premiera Jean Chrétiena, zapewniającego, iż duchowni będą posiadali możliwość odmówienia błogosławienia jednopłciowego związku.
Jednakże przedstawiciele Związku Ewangelicznego Kanady (Evangelical Fellowship of Canada), „głęboko przeciwni” decyzji rządu federalnego, zapowiedzieli, iż będą bardzo pilnie przyglądać się, czy rzeczywiście duchowni nie znajdą się pod presją aby błogosławić jednopłciowe pary. „Jesteśmy poważnie zaniepokojeni, iż efektem nowego określenia (małżeństwa) będzie postępująca marginalizacja wielu kościołów i ich duchownych, którzy do tej pory uczestniczyli w cywilnej rejestracji małżeństw” – powiedział przedstawicieli EFC, Bruce Clemenger.
Orzeczenia sądów w Ontario, Kolumbii Brytyjskiej i Quebec uznały niedawno zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci za niekonstytucyjny. Rząd federalny zapowiedział w czerwcu, że nie wniesie sprzeciwu wobec tych postanowień i wprowadzi natychmiast prawodawstwo zrównujące prawa par heteroseksualnych jak i homoseksualnych. Tym samym Kanada będzie trzecim krajem na świecie, po Belgii i Holandii, dającym takie same prawa małżeńskie bez względu na orientację seksualną. Aby uspokoić tych chrześcijan, muzułmanów, żydów, hinduistów i wyznawców innych religii nieakceptujących takiej decyzji, premier federalny Jean Chrétien podkreślił. „Zaproponujemy takie rozwiązania prawne, które będą chroniły prawa kościołów i związków religijnych do błogosławieństwa tylko takich małżeństw, które mogą być przez nie uznane”.
W Kanadzie Kościół Katolicki, Kościoły ewangeliczne, Kościoły prawosławne, organizacje muzułmańskie, świątynie sikhijskie, większość diecezji Anglikańskich i szkół Judaistycznych opowiedziała się przeciw błogosławieniu małżeństw jednopłciowych. Natomiast Zjednoczony Kościół Kanady, liberalne synagogi, Kościół Unitariański oraz Anglikańska diecezja Vancouver akceptują takie obrzędy.Bez względu na religię i wyznanie, większość kanadyjskich duchownych występuje w podwójnej roli podczas zawierania małżeństwa. Z jednej strony sprawują obrzęd ściśle religijny, który wyraża ich tradycję wiary, z drugiej – większość duchownych działa jako przedstawiciele urzędu stanu cywilnego, tak aby błogosławione przez nich małżeństwa były uznane i zarejestrowane wobec prawa państwowego.