Ku wzajemnemu uznaniu chrztu
- 26 lutego, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Wspólnota Kosciołów Protestanckich w Europie (CPCE) opublikowała wyniki pierwszego etapu konsultacji teologiczych z europejskimi Kościołami prawosławnymi w ramach Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Konsultacje te rozpoczęły się w 2002 r. i dotczyły nauczania o Kosciele (eklezjologii) obu stron.11 tom serii “Leuenberg Documents” (Lembeck Verlag, 320 pages) dokumentuje konferecję w Wittenbergii w 2004 r. oraz spotkanie w Konstantynopolu w 2006 r., poświęcone rozumieniu jedności Kościoła i w tym kontekście w sposób szczególny pytaniom o nauczanie odnośnie […]
11 tom serii “Leuenberg Documents” (Lembeck Verlag, 320 pages) dokumentuje konferecję w Wittenbergii w 2004 r. oraz spotkanie w Konstantynopolu w 2006 r., poświęcone rozumieniu jedności Kościoła i w tym kontekście w sposób szczególny pytaniom o nauczanie odnośnie chrztu i o liturgię chrzcielną. W‘publikacji odajdujemy m.in. krytyczną ewaluację modelu Konkordii Leuenberskiej autorstwa metropolity Gennadiosa i opracowanie na temat prawosławnego rozumienia jednosci kościelnej prof. Christopha Markschiesa.
W toku konwersacji zarysowały się różnice przede wszystkim w rozumieniu przez obie strony “świętości” Kościoła. Reformacyjne stanowisko, że Kościół może być także określony jako “grzeszny”, jest nie do przyjęcia dla strony prawosławnej. “Także niektóre wspólne pojęcia miewaja różną treść i są interpretowane w odmienny sposób” — zauważa prof. Michael Beintker, przewodniczący delegacji CPCE — “Obecnie istotnym jest wyjaśnienie nieporozumień z tym związanych”. Sukcesem pierwszej fazy konsultacji jest natomiast konwergencja w rozumieniu chrztu. “Powinniśmy pracować dalej nad tym tematem. Widzimy się na drodze zmierzającej do wzajemnego uznania chrztu. Jeśli moglibyśmy ten proces wspomóc byłby to wielki krok w ekumenicznych relacjach.” — zauważa prof. Beintker. Kolejne spotkania kontynuowane będą na jesieni 2008 r.
CPCE stanowi wspólnotę kościelną prawie wszystkich europejskich Kościołów protestanckich. Podstawowym dokumentem jest Konkordia leuenberska kończąca prawie 450 lat podziałow wśród europejskich Kościołów Reformacji. Na podstawie wspólnego rozumienia Ewangelii Kościoły-sygnatariusze Konkordii pozostają we wspólnocie ambony i stołu Pańskiego i zobowiązują się do wspólnego świadectwa kontynuując dialog teologiczny. CPCE skupia 105 Kościołów. Oprócz luterańskich, reformowanych i unijnych, należą do Wspólnoty przedreformacyjne Kościoły waldensów i czeskobraterski, siedem europejskich Kościołow metodystycznych oraz pięć Kościołów protestanckich z Południowej Ameryki, wywodzących się z wczesnej europejskiej emigracji.