Luteranie i Żydzi reformowani
- 22 maja, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (ELCA) rozpoczął nieoficjalny dialog z reprezentantami Komisji Spraw Międzyreligijnych Judaizmu Reformowanego. Podczas spotkania strona żydowska poprosiła m.in. o to, aby Kościół konsultował z nią oficjalne dokumenty, które w jakiś sposób dotyczą społeczności żydowskiej. Chodzi np. o opinie na temat konflikty palestyńsko-izraelskiego. — W przypadku ELCA kontakty z judaizmem i społecznością żydowską były do tej pory sporadyczne — stwierdził ks. John K. Stendahl, szef […]
Bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (ELCA) rozpoczął nieoficjalny dialog z reprezentantami Komisji Spraw Międzyreligijnych Judaizmu Reformowanego.
Podczas spotkania strona żydowska poprosiła m.in. o to, aby Kościół konsultował z nią oficjalne dokumenty, które w jakiś sposób dotyczą społeczności żydowskiej. Chodzi np. o opinie na temat konflikty palestyńsko-izraelskiego.
- W przypadku ELCA kontakty z judaizmem i społecznością żydowską były do tej pory sporadyczne — stwierdził ks. John K. Stendahl, szef komitetu doradczego Departamentu ds. Spraw Ekumenicznych Kościoła. — Podczas spotkania z przedstawicielami Kościoła czułem ogromną potrzebę poprawienia wzajemnych relacji — oświadczył rabin Michael Singer z Uniwersytetu Notre Dame.
Singer dodał, że docenia deklarację, jaką luteranie opublikowali w 1994 roku. W dokumencie napisano, że Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce odrzuca wszystkie antysemickie wypowiedzi ks. Marcina Lutra. Kościół wyraził też “chęć przeżywania naszej wiary w Jezusa Chrystusa w miłości i szacunku do Żydów”.
Judith Hertz z Nowego Jorku, wiceszefowa Komisji stwierdziła, że czuje osobistą odpowiedzialność za informowanie członków swojej społeczności o deklaracji przyjętej przez amerykańskich luteranów.
Długoterminowy dialog luterańsko-żydowski może się odbywać na poziomie lokalnym, zasugerował rabin Singer. Jego zdaniem w wielu miejscach już się tak dzieje. Judith Hertz zaproponowała także spotkania studentów obydwu tradycji religijnych.