Luteranie jak ormianie…
- 29 marca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Wiara w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii to czynnik, który znacząco zbliża do siebie Ormiański Apostolski Kościół Prawosławny i Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (ELCA) — powiedział Jego Świętobliwość Mesrob II, ormiański patriarcha Istambułu i całej Turcji. Słowa te padły podczas 30-minutowej rozmowy telefonicznej ormiańskiego hierarchy z bp. Markiem S. Hansonem, zwierzchnikiem ELCA. Mesrob II stwierdził, że podczas swej służby w Jerozolimie w latach 1979–1983, cieszyły go bliskie więzy z Kościołem […]
Wiara w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii to czynnik, który znacząco zbliża do siebie Ormiański Apostolski Kościół Prawosławny i Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (ELCA) — powiedział Jego Świętobliwość Mesrob II, ormiański patriarcha Istambułu i całej Turcji.
Słowa te padły podczas 30-minutowej rozmowy telefonicznej ormiańskiego hierarchy z bp. Markiem S. Hansonem, zwierzchnikiem ELCA. Mesrob II stwierdził, że podczas swej służby w Jerozolimie w latach 1979–1983, cieszyły go bliskie więzy z Kościołem luterańskim.
Obecność Chrystusa w Eucharystii to oficjalna nauka Kościoła ormiańskiego, którego historia liczy sobie XVII stuleci. — Utrzymujemy, że chleb i wino nie zmieniają się substancjonalnie, jednak nasz Pan jest w nich obecny. Kwestię komunii rozumiemy tak samo — powiedział Mesrob II.
Poprzez Światową Radę Kościołów (WCC) chrześcijanie obrządku ormiańskiego przyłączyli się do antywojennego stanowska ELCA. WCC oraz poszczególne Kościoły starały się wytłumaczyć muzułmanom, że trwająca wojna nie jest chrześcijańską krucjatą przeciko islamowi. — Wielu muzułmanów i chrześcijan żyje w Europie i USA obok siebie, a wojna stanowi problem dla obydwu tych grup — oznajmił patriarcha.
- Zbrojna interwencja nie jest według nas usprawiedliwona. Ona ma cos wspólnego z ropą i wodą w regionie. O tej ostatniej nie mówi się często, ale według nas, to jeden z głównych powodów interwencji. Cała akcja dotyczy przecież terenów, na których znajduje się największy akwen w regionie — tłumaczył Mesrob II. — Wydaje nam się, że Irakijczycy mają prawo do samodzielnego przełamania tyranii. Muszą mieć do tego wiele odwagi, ale nie powinny im w tym pomagać siły z obcych krajów — dodał.
Rozmowę zwierzchników skomentował ks. Donald G. McCoid, biskup Południowo-zachodniego Synodu ELCA i szef Konferencji Biskupów tego Kościoła: — ELCA i Ormiański Apostolski Kościół Prawosławny mówią jednym głosem o restrykcjach, jakie mogą dotknąć mieszkańców Bliskiego Wschodu. Bp McCoid zajmuje się dialogiem luterańsko-prawosławnym w Stanach Zjednoczonych.