
- 24 kwietnia, 2014
- przeczytasz w 3 minuty
Do niecodziennego wydarzenia doszło w luterańskiej katedrze w Uppsali. 23 kwietnia dziekan katedry ks. Annica Anderbrant oraz kapelan ks. Lars Åstrand otworzyli wspólnie relikwiarz ze szczątkami św. Eryka, króla Szwecji w latach 1155-1160, który poniósł śmierć...
Luteranie otworzyli relikwie
Do niecodziennego wydarzenia doszło w luterańskiej katedrze w Uppsali. 23 kwietnia dziekan katedry ks. Annica Anderbrant oraz kapelan ks. Lars Åstrand otworzyli wspólnie relikwiarz ze szczątkami św. Eryka, króla Szwecji w latach 1155–1160, który poniósł śmierć męczeńską z rąk Duńczyków. Św. Eryk jest patronem Szwecji, a jego podobizna znajduje się w herbie Sztokholmu. W relikwiarzu oprócz kości monarchy złożona była również korona pogrzebowa. Relikwiarz otworzono w związku ze zbliżającymi się obchodami 850-lecie archidiecezji uppsalskiej.
Ostatni raz relikwiarz znajdujący się w Kaplicy Wazów został otworzony w 2000 roku, jednak wtedy nie przeprowadzono żadnych ekspertyz naukowych. Teraz ma być inaczej – kości zbadają specjaliści medycyny sądowej, aby jak najwięcej dowiedzieć się o przeszłości króla Eryka. Korona – uznawana za najstarszą, zachowaną koronę w kraju – zostanie wystawiona na widok publiczny w ramach wystawy jubileuszowej „Niebo jest tutaj”, (Himlen är här) która będzie czynna od 18 czerwca do 16 listopada br.
Otworzenie relikwiarza, trzeciego z kolei i wykonanego już po przyjęciu luteranizmu przez Szwecję, rozpoczęło się od pieśni Dla wszystkich świętych wywodzącej się z tradycji anglikańskiej, a następnie zmówiono modlitwę. Kościoły luterańskie odrzucają kult relikwii, jednak wspominają świętych Pańskich, a w niektórych kościołach luterańskich relikwie pozostały i to mimo burzliwych lat początkowego etapu Reformacji. W samej katedrze uppsalskiej znajdowało się przed Reformacją ok. 30 ołtarzów bocznych, a zbiór relikwii oceniano na ok. 1000 sztuk. Relikwie, które w czasach Reformacji były jednym z punktów zapalnych w konflikcie z papiestwem, stawały się paradoksalnie symbolem duchowych więzi chrześcijan różnych wyznań – to właśnie przed relikwiami św. Eryka odbyła się w 1989 roku ekumeniczna modlitwa arcybiskupa Uppsali Bertila Werkströma i papieża Jana Pawła II. Modlitwę obydwu biskupów upamiętnia tablica wmurowana przed relikwiarzem.
Św. Eryka wspominają w swoim kalendarzu liturgicznym nie tylko szwedzcy luteranie, ale także rzymscy katolicy (mimo, że nigdy nie odbyła się oficjalna kanonizacja) oraz luteranie w USA.
Relikwie św. Eryka nie są jedynymi, jakie są przechowywane w uppsalskiej katedrze – w kaplicy Finsta znajdują się relikwie św. Brygidy Szwedzkiej, a konkretnie kawałek kości miednicznej podarowany katedrze w 1990 r. przez przeoryszę rzymskiego klasztoru sióstr brygidek. W katedrze pochowani są rodzice św. Brygidy. Również historia i legendy związane ze św. Erykiem mają wydźwięk ekumeniczny – na cześć świętego powstała ekumeniczna trasa pielgrzymkowa śladami działalności króla Eryka, który przyczynił się do wzmocnienia chrześcijaństwa w Szwecji i misji wśród Finów. Najbardziej znana legenda o św. Eryku mówi, że w miejscu gdzie upadła jego ścięta głowa z ziemi wystrzelił strumień wody. Króla zamordowano po tym jak wychodził z mszy w święto Wniebowstąpienia Pańskiego – niektóre źródła mówią, że obecną katedrę zbudowano właśnie w miejscu śmierci króla, a inne jako miejsce jego śmierci wskazują dawną katedrę w Starej Uppsali (Gamla Uppsala) zbudowaną na pogańskich grobach.
Katedra w Uppsali jest głównym kościołem archidiecezji uppsalskiej i kościołem-matką Kościoła Szwecji. Jest też największą, choć nie najstarszą katedrą w całej Skandynawii. W tym roku przypada nie tylko wielki jubileusz 850-lecia erygowania archidiecezji uppsalskiej przez papieża Aleksandra III (odbyło się to w czasach zachodniej schizmy walki papiestwa z cesarzem), ale wielkie wydarzenie, gdyż po raz pierwszy arcybiskupem Uppsali zostanie kobieta – obecna biskup najstarszej szwedzkiej diecezji Lund – Antje Jackelen. Prymaska zostanie wprowadzona w urząd arcybiskupa Uppsali 16 czerwca br.
Warto przy tej okazji podkreślić, że w katedrze w Uppsali znajduje się ważny, polski akcent – jest nim Kaplica Jagiellońska, w której pochowana jest królowa Katarzyna, żona króla Szwecji Jana III. Ponadto parafia katedralna Katedry w Uppsali jest od wielu lat parafią partnerską Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie na mocy umowy między Kościołem Szwecji a Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.