Luteranie z anglikanami
- 2 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) wyraził nadzieję, że jego Kościół któregoś dnia połączy z Kościołami anglikańskimi pełna komunia. Słowa te padły podczas wizyty, jaką złożył wraz z delegacją ELCA wielebnemu Rowanowi Williamsowi, nowemu arcybiskupowi Canterbury. Anglikanie poprzez Kościół Anglii zawarli do tej pory kilka porozumień z Kościołami luterańskimi, na mocy których połączyła ich wspólnota ołtarza i ambony. W 1991 r. luterańskie Kościoły Niemiec […]
Bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) wyraził nadzieję, że jego Kościół któregoś dnia połączy z Kościołami anglikańskimi pełna komunia. Słowa te padły podczas wizyty, jaką złożył wraz z delegacją ELCA wielebnemu Rowanowi Williamsowi, nowemu arcybiskupowi Canterbury.
Anglikanie poprzez Kościół Anglii zawarli do tej pory kilka porozumień z Kościołami luterańskimi, na mocy których połączyła ich wspólnota ołtarza i ambony. W 1991 r. luterańskie Kościoły Niemiec podpisały Deklarację Miśnieńską. Rok później podobny dokument — tzw. Deklarację Porvoo — zawarły anglikańskie Kościoły z Anglii, Walii. Szkocji i Irlandii z luterańskimi Kościołami Skandynawii i państw przybałtyckich. Podobna umowa łączy anglikanów i luteranów francuskich oraz kanadyjskich.
W Stanach Zjednoczonych cztery lata temu ELCA przyjął dokument pt. “Powołanie do powszechnej misji”, który wprowadzał pełną komunię z Protestanckim Episkopalnym Kościołem w USA. Rok później dokument przyjęli anglikanie.
- ELCA jest Kościołem ekumenicznym — stwierdził bp Hanson. Przypomniał słowa zapisane w stanowisku Kościoła z 1991 r., które dotyczyło ekumenizmu: — Angażujemy się w bożą misję jako Kościół ewangelicki, czyli katolicki, czyli ekumeniczny.
- Porozumienie z Kościołem episkopalnym pozwoliło na włączenie naszych biskupów w ciąg historycznej sukcasji apostolskiej. Odkrywamy też nowe, fascynujące sposoby wspólnej misji — kontynuował zwierzchnik amerykańskich luteranów.
Abp Rowan Williams: — Relacje Wspólnoty Anglikańskiej z luteranami na całym świecie są teraz bardzo, bardzo, bardzo, bogate i bardzo obiecujące — stwierdził. Dodał, że radością napawa fakt, iż rozmowy między obydwoma Kościołami posuwają się naprzód. — Tym bardziej, że w ciągu wieków historia kilka razy je zrywała — dodał.
Zdaniem Williamsa najważniejszym sposobem na zbliżenie chrześcijan obydwu tradycji, jest modlitwa. — Możemy stwarzać okazje, podczas których anglikanie i luteranie będą w ciszy oddawać się refleksji. Myślę też, że jeśli zastanowimy się nad sensem stwierdzenia, że Eucharystia jest sercem wszystkiego, co robimy, wtedy zrozumiemy, co właściwie oznacza bycie Kościołem — dodał arcybiskup Canterbury.